Hyundai, Motional robot arabalarını desteklemek için neredeyse 1 milyar dolar harcayacak

Otomobil üreticisi Hyundai (HMG), startup’ın teknolojik gelişimini teşvik etmek ve bunun üzerinde istikrarlı bir kontrol sağlamak için sürücüsüz otomobil geliştiricisi Motional’a 923 milyon dolar yatırım yapacak.

Güney Koreli holdingin ortak girişim ortağı teknoloji şirketi Aptiv, 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin kazanç raporunu yayınladı. Buna göre Hyundai, girişime doğrudan 475 milyon dolar yatırım yapacak. Otomobil üreticisi ayrıca Aptiv’in Motional’daki %11 hissesini satın almak için 448 milyon dolar harcayacak.

Şirket, “HMG, otonom sürüş sistemlerini aktif olarak geliştirmek ve temel teknolojileri tanıtmak amacıyla robotik arabaların yaratıcısını işletmek için istikrarlı haklar almaya karar verdi” dedi.

Aptiv, Motional’daki hissesini yüzde 50’den yüzde 15’e düşürmeyi planladığını ve kalan yüzde 85’in kontrolünün Hyundai’ye bırakılacağını söyledi.

Ocak ayında şirket, robotaksi işini ticarileştirmenin yüksek maliyeti ve kar etmenin uzun yolu nedeniyle girişime yatırım yapmayı bırakacağını açıklamıştı.

Motional, yeni bir finansman turunu ve Güney Koreli holdingin hisselerindeki artışı doğruladı ancak Aptiv’in rakamlarını doğrulamadı. Ancak Hyundai, rapordaki miktarların doğru olduğunu söyledi.

Daha önce Hyundai Motor, IONIQ 6 elektrikli otomobil için yeni üyelik NFT’lerini yayınlamıştı.