İki Erkek Empire Market Darknet Pazarını Yönetmekle Suçlandı

Illinois eyaletindeki federal savcılar, Cuma günü sunulan mahkeme belgelerine göre, Empire Market adlı darknet pazarını yönetmekle suçlanan iki erkeğe dava açtı. Savcılar, 38 yaşındaki Florida’dan Thomas Peavy ve 28 yaşındaki Virginia’dan Rahaim Hamilton’un 2018’den 2020’ye kadar Empire Market’in sahibi olduklarını ve işlettiğini iddia ediyorlar. Savcıların iddialarına göre, Empire Market’in faaliyet gösterdiği süre boyunca bu çift, kullanıcıların yasa dışı mal ve hizmetleri anonim olarak satın almalarını sağlayan sitede 430 milyon dolarlık işlem gerçekleştirdi.

Adalet Bakanlığı (DOJ) tarafından Perşembe günü yayınlanan basın açıklamasına göre, Empire Market uyuşturucular ve çalıntı kredi kartı bilgileri gibi ürünlerin satışı için kullanılıyordu. Tüm işlemler kripto para birimleri kullanılarak gerçekleştiriliyordu. Empire Market, Ağustos 2020’de kapandı.

Peavy ve Hamilton, daha önce başka suçlamalar nedeniyle gözaltında bulunuyorlardı; savcılık, onları daha önce 2017’de kapatılan başka bir darknet pazarı olan AlphaBay’de sahte para satmakla suçlamıştı.

Peavy ve Hamilton’a yönelik yeni suçlamalar arasında uyuşturucu ticareti yapma amacıyla komplo kurma, bilgisayar dolandırıcılığı, erişim cihazı dolandırıcılığı, sahtecilik ve kara para aklama bulunuyor. Adalet Bakanlığı’nın basın açıklamasına göre, her iki adam da ömür boyu hapis cezası ile karşı karşıya.

Soruşturma sırasında, kolluk kuvvetleri 75 milyon dolar değerinde kripto para, ayrıca bilinmeyen miktarda nakit para ve değerli metaller ele geçirdi. Peavy ve Hamilton’un suçlamalarıyla ilgili duruşma tarihleri henüz belirlenmedi.