Investcorp, RWA Tokenizasyon Fonu Kurduğunu Duyurdu

Tokenize edilmiş fon, nitelikli yatırımcılara ISCG’nin genel ortaklarının yatırım stratejilerine erişim sağlayacak. Bu strateji, varlık yönetim şirketlerine doğrudan yatırım yaparak, bu firmaların yönettiği temel fonlara değil, bu firmalardaki azınlık hisselerini satın alarak yatırım yapmayı içeriyor.

Tokenize edilmiş doğrudan yatırım fonunun oluşturulmasının duyurulmasının ardından, Securitize CEO’su Carlos Domingo, tokenize edilmiş yatırım ürünlerinin bireysel yatırımcılara sunduğu kapsayıcı imkanları vurguladı: “Alternatif varlıkları tokenize ederek, engelleri yıkıyor ve bireysel yatırımcıların daha önce erişemediği fırsatlara katılmalarını sağlıyoruz. Bu ortaklık, yeni finansal fırsatlar açmak için teknolojiyi kullanma taahhüdümüzü vurgulamaktadır.”

Gerçek Varlıkların Tokenizasyonu: Son Sınır mı?

Gerçek varlıkların tokenizasyonu, kripto endüstrisinde konuşulan önemli bir konu haline geldi. Gerçek varlıkların tokenizasyonu, meme coinlerden sonra kripto ekonomisinin en kârlı ikinci sektörü olma iddiasında. 2024’ün ilk yarısında varlık tokenizasyon projeleri, yatırımcılara %214 getiri sağladı. Devlet tahvillerinden gayrimenkule kadar her şey tokenizasyon yoluyla daha fazla verimlilik ve likidite sağlayabilirken, ekonomide paranın dolaşım hızını da katlanarak artırabilir. Tahminlere göre, 2030 yılına kadar gerçek varlıkların tokenizasyon piyasası dijital varlıklar olarak 2 trilyon dolara ulaşacak.

Tokenize Edilmiş Varlık Piyasasının 2030 Yılı Görünümü

McKinsey & Company’ye göre, 2030 yılında tokenize edilmiş varlık piyasasının nasıl görüneceğine dair tahmini bir kırılım mevcuttur. Tether, kısa süre önce varlık tokenizasyonunun güçlü bir kullanım örneğini göstererek, altınla desteklenen ABD doları stabilcoin’i Alloy’u başlattı. Bu hibrit yaklaşım, değerli metalin koruyucu gücünü fiat para birimine bağlı bir tokenin işlevselliğiyle birleştiriyor.

Kurumların Kripto Paralara Çekilmesi

Gerçek varlıkların tokenizasyonu, kurumsal yatırımcıları kripto paralar ve blockchain teknolojisini kullanmaya teşvik eden faktörlerden biridir. KPMG Kanada’dan Kunal Bhasin, yakın zamanda verdiği bir röportajda, kurumsal yatırımcıların tokenize edilmiş ticari gayrimenkulü kullanacaklarını, ancak şu anda piyasanın olgunlaşmasını ve daha güvenilir ticari gayrimenkul yatırım seçenekleri sunmasını beklediklerini söyledi. Bu fırsatlar, daha büyük organizasyonlar ve yatırımcılar için geleneksel olarak erişilebilir olan pahalı ticari gayrimenkul yatırımlarına bireysel yatırımcıların veya aile ofislerinin katılmasına da olanak tanıyabilir.