Iris Energy hash oranını 9 EH/s’ye yükseltti

Nasdaq’da listelenen Iris Energy Limited, işletme kapasitesini önemli ölçüde artırarak genel hashrate’i saniyede 9 exahash’e (EH/s) yükseltti. Bitcoin.com‘un raporuna göre bu hareket, hızları mayıs ayına kadar 10 EH/s’ye ve yıl sonuna kadar iddialı bir 20 EH/s’ye çıkarmaya yönelik daha geniş bir stratejinin parçası. Bu da düşen endüstri marjlarına rağmen büyümeye yönelik güçlü bir kararlılık gösteriyor.

Madencilerin blok ödüllerini azaltan son yarılanma olayı, madencilik üzerinde ek mali baskı oluşturarak hash fiyatını petahash başına 48,62 dolara düşürdü. Yarılanmadan önce madenciler petahash başına 100 doların üzerinde kar elde ediyorlardı. Iris Energy, azalan karlara yanıt olarak, yeni gelir akışları oluşturmak için yapay zeka bilgi işlem hizmetlerini geleneksel madenciliğin yanına entegre ederek operasyonlarını çeşitlendirdi.

Rekabet avantajını güçlendiren Iris Energy, Bitmain’in son teknoloji S21 madencilerine 19,6 milyon dolar yatırım yaptı ve ardından binlerce daha verimli T21 madencisini cephaneliğine ekledi. Bu önemli donanım yükseltmesi, madencilik enerji verimliliğini terahash başına 21,9 joule’e düşürdü.

Ayrıca Iris, yıl sonuna kadar kapasitesini 50 megawatt (MW) artırarak toplam veri merkezi kapasitesini 510 MW’a çıkarmayı planlıyor. Bu, yeni bir trafo merkezinin inşası ve inşaat ve satın alma süreçlerinin sürekli iyileştirilmesiyle desteklenmektedir ve bunlar, son derece rekabetçi bir pazarda şirketin yeteneklerinin genişletilmesine katkıda bulunmaktadır.