İsimsiz bir kişi yanlışlıkla 0,1 BTC’yi Satoshi Nakamoto’ya aktardı

 

Son verilere göre 17 Mayıs akşamı kimliği bilinmeyen bir kullanıcı yanlışlıkla Satoshi’nin cüzdanına 0,1 bitcoin (BTC) gönderdi. Arkham araştırmacıları işlemin tesadüfi olduğunu bildirdi. Dijital varlıkların sahibi, varlıklarının %90’ını kaybetti.

Bilinmeyen bir kripto para sahibinin “PUPS meme tokeni için sırayı feda etmeye çalıştığı ancak yanlışlıkla cüzdanının neredeyse tüm bakiyesini gönderdiği” öğrenildi. 7,26 bin dolarlık (0,108 BTC) bir işlem gerçekleştirerek 2,8 dolar komisyon ödedi. Bitcoin oranının 67.345 olduğunu da hatırlatalım. Bu rakam zaten son 7 günde %11,15, bu yılın başından bu yana ise %59,3 oranında artış gösterdi. Dijital varlığın kapitalizasyonu 1,32 trilyon doları aşıyor.

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in yaratıcısı ve 2008’de yayınlanan orijinal teknik incelemenin yazarı tarafından kullanılan takma addır. Bu geliştirici, BTC ve kripto para birimleri tarihinde önemli bir figür haline geldi. Ancak aradan 15 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen gerçek kimliği hâlâ bilinmiyor.

Satoshi Nakamoto, aracılara veya tek bir otoriteye ihtiyaç duymayan ilk merkezi olmayan dijital para birimi haline gelen Bitcoin konseptini ve protokolünü önerdi. Teknik incelemesi, işlemlerin sonsuz sayıda insan tarafından kontrol edilen bir düğüm ağı aracılığıyla kaydedildiği ve onaylandığı, blockchain teknolojisine dayalı bir sistemi tanımladı.

Bitcoin’in gelişiminin ilk döneminde geliştirici topluluğuyla iletişim kurdu ve protokolün iyileştirilmesi sürecine katıldı. Ancak 2010 yılında Satoshi Nakamoto ortadan kayboldu. Kimliği ve nedenleri bir sır olarak kalıyor. Bu takma adın arkasında kimin olabileceğine dair çeşitli teoriler var ancak hiçbiri doğrulanmadı.

“Satoshi Cüzdanı” geliştiriciye ait olan blockchain adresini ifade etmek için kullanılan terimdir. Bitcoin’in piyasaya sürülmesinden sonraki ilk yıllarda Satoshi Nakamoto belirli miktarda BTC çıkardı ve biriktirdi. Madeni paralarını asla harcamadı veya aktarmadı.