İşlemlerini durduran Bitcoin madencileri ağdaki faaliyetlerin artmasına neden oldu

Analistler Bitcoin madenciliğinde önemli bir değişime dikkat çekiyor: daha önce kâr etmeyen madencilerin yeniden canlanması. Mart ayı başında Bitcoin fiyatındaki hızlı yükselişle yakından bağlantılı olan bu yeniden canlanma, ağın hashrate’inin 2024’ün başından bu yana %14,7 oranında artmasında önemli bir faktör oldu. Cointelegraph’ın haberine göre, Digital Mining Solutions’ın kurucusu Nico Smid, bu eğilimi, madencilerin ekosisteme karlı bir şekilde geri dönmesine olanak tanıyan iyileşen piyasa koşullarına bağlıyor.

Bitcoin’in fiyatı, yıllık %56,8 artışla 66.280 dolara yükseldi ve eski madencilik makinelerinin yeniden başlatılmasına yardımcı olan hash değerindeki yükseliş hareketini yansıtıyor. Her biri 200 TH/s hızında çalışabilen yaklaşık 375.000 Antminer S21 cihazının ağa eklenmesi, bu rönesansın boyutunu gösteriyor.

Dahası, en yeni nesil Bitmain S21 ve benzeri donanımların devreye alınması, hash oranının daha da artmasına katkıda bulunarak, gelişen bir pazarda Bitcoin’in altyapısını güçlendirdi. Mart ortasında, Bitcoin madenciliği tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 73.738 dolara ulaştı ve madencilik sektörü gelirleri, azalan işlem ücretlerine rağmen yeni seviyelere yükseldi.