Jack Dorsey’s Block madencilik çipinin geliştirilmesini tamamladı

Eskiden Square olarak bilinen Jack Dorsey’s Block, yeni bir madencilik sistemi oluşturma planlarını duyurdu. Bir blog gönderisine göre şirket, Bitcoin madenciliği için kendi 3nm çipinin geliştirilmesini tamamladı.

“3nm Bitcoin madencilik çipimizin geliştirilmesini tamamladık. Şirket yaptığı açıklamada, “Ayrıca lider bir yarı iletken üreticisiyle birlikte bir madencilik sistemi oluşturmanın son aşamasına yaklaşıyoruz” dedi.

Ekim 2021’de Block CEO’su Jack Dorsey’in, kripto para madenciliği için işbirlikçi bir yaklaşım kullanmayı ve bu süreci tamamen merkezi olmayan hale getirmeyi önerdiğini belirtmek gerekir.

Basın açıklamasına göre Block, sektördeki önemli sorunları belirlemek için çeşitli madencilerle konuşmak için çok zaman harcadı. Gerekli bilgileri topladıktan sonra şirketlere yeni bir çip ve tam teşekküllü bir madencilik sistemi sunmaya hazır.

Block temsilcileri, “Çipimiz, madenciliğin beşinci çağında her türden şirketin başarılı bir şekilde büyümesi ve kâr etmesi için ihtiyaç duyduğu performansı sağlayabilecek” dedi.

Mayıs 2023’te Jack Dorsey’in şirketinin Bitcoin madenciliği için 5 nm’lik bir çip prototipinin geliştirilmesini tamamladığını hatırlayın. Daha sonra şirket, ekipman geliştirmenin birkaç şirketin elinde yoğunlaştığını belirtti. Block, bu tür bir merkezileşmenin ekosisteme zarar verdiğine inanıyor.

Firmanın, Bitcoin madencilerine, firmaların ekipman satın alırken ve bakımını yaparken ve Bitcoin madenciliği yaparken karşılaştıkları sorunlar hakkında ek bilgi vermeleri yönünde çağrıda bulunduğu biliniyor.

20 Nisan 2024 tarihinde Bitcoin ağında 840.000 blokta halving gerçekleştiğini hatırlatalım. Bu olaydan sonra madencilerin çıkardığı blok için ödülü 6,25 BTC’den 3,125 BTC’ye düşürüldü.

Bazı uzmanlar, Bitcoin halving sonrasında madencilerin kayıplarının 10 milyar dolara ulaşabileceğini öne sürüyor. Ayrıca CoinShares, bazı firmaların yapay zeka (AI) sektörüne geçebileceğine inanıyor.