Japonya’da Dogecoin Meme Tokeninin Sembolü Olan Köpek Kabosu Öldü

 

62 yaşındaki sahibi Atsuko Sato, Kabosu’nun hayranlarına yaptığı açıklamada, hastalığın 2022’nin sonunda keşfedildiğini belirtti. Ancak “görünmez güç ve dünya çapındaki hayranların duaları” yaşamını desteklemeye yardımcı oldu.

Sato, 2008 yılında hayvanı bir köpek barınağından aldı. İki yıl sonra, 2010’da, sahibesi Kabosu’nun kanepede patilerini çaprazladığı bir fotoğrafını çekti. Kadın, fotoğrafı Reddit’teki blogunda paylaştı ve bu fotoğraf hızla yayılarak bir meme haline geldi.

Fotoğraf, iki yazılım mühendisi Billy Markus ve Jackson Palmer’ı başlangıçta bir şaka olarak algılanan Dogecoin kripto parasını yaratmaya ilham verdi. Şu anda DOGE, 23 milyar dolarlık piyasa değeriyle büyük borsalarda işlem görüyor ve kripto paralar arasında sekizinci sırada yer alıyor. Meme tokenler çok popüler hale geldi ve Shiba Inu (SHIB) ve Floki (FLOKI) gibi diğer köpek temalı paralar da ortaya çıktı.

“Ölümünden önceki gece, her zamanki gibi pirinç yedi ve bol su içti. Ertesi gün Kabosu huzur içinde uykusunda öldü ve ben sürekli yanındaydım, onu nazikçe okşadım. Kabosu dünyadaki en mutlu köpekti ve biz de böyle bir hayvanı yetiştirdiğimiz için kendimizi en mutlu insanlar olarak hissettik,” diye yazdı köpeğin sahibi.

DOGE’nin en aktif hayranlarından biri Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk olarak bilinir. Milyarder, X’te (eski adıyla Twitter) DOGE hakkında sık sık paylaşımlar yapar ve bu paylaşımlar defalarca tokenin fiyatında keskin artışlara neden olmuştur. 2022 yılında Musk, DOGE’yi “halkın kripto parası” olarak adlandırmış ve günlük ödemeler için kullanılabileceğini belirtmiştir.