Japonya’da Yen ve ABD Dolarına Bağlı Stablecoinlerin Oluşturulması Düşünülüyor

 

  • Nomura, Laser Digital ve GMO şirketleri Japonya’da “stablecoin” oluşturma olasılığını inceliyor.
  • Özellikle, yen ve ABD dolarına bağlı stablecoinlerin piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Japon bankacılık devi Nomura ve dijital varlıklarla ilgilenen bölümü Laser Digital, yerel firma GMO Internet Group ile işbirliği yaptıklarını duyurdu. Ortaklık kapsamında şirketler, bölgede stablecoinler oluşturma olasılığını inceleyecek. Bu bilgi, The Block’un açıklamasına dayanarak bildirildi.

Şirketlerin yen ve ABD dolarına bağlı “stablecoinler” çıkarmayı planladıkları biliniyor.

Açıklamada ayrıca, ortaklık kapsamında Nomura ve Laser Digital’in kripto para ticareti, varlık yönetimi ve girişim yatırımlarına odaklanacağı belirtildi. GMO ise “teknolojik tarafa daha büyük katkı sağlamayı” planlıyor.

Laser Digital İcra Başkanı Steve Ashley şöyle konuştu:

“Dijital varlıklar geliştikçe, Japon pazarında stablecoinlerin geliştirilmesi, ülkede ve dışında kripto paraların erişilebilirliğini ve kabulünü genişletmek için kilit öneme sahip olacak.”

Hatırlatmak gerekirse, Eylül 2023’te Cointelegraph, kripto borsası Binance’in Asya pazarındaki varlığını genişletme planları çerçevesinde 2024 yılında Japonya’da en az üç stablecoin tanıtmayı planladığını bildirmişti.

Aynı yılın Ekim ayında Japon bankası Hokkoku, yerel dijital para birimi oluşturma girişimini başlatmış ve stablecoin çıkarmayı duyurmuştu.