Joe Biden, SEC Tavsiyelerinin İptaline Karşı Veto Hakkını Kullandı

ABD Başkanı Joe Biden, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) yönergelerinin iptaline ilişkin kararı veto etti. Başkanın açıklamasında, SEC’nin muhasebe uygulamalarına ilişkin otoritesinin zayıflatılmasının, düzenleyici kurumun gelecekteki sorunlarla başa çıkma ve yatırımcıları koruma yeteneklerini olumsuz yönde etkileyeceği belirtildi.

“SEC çalışanlarının dikkatle aldığı bu kararı değiştirmek, SEC’nin genel düzenleme uygulamaları üzerindeki daha geniş yetkilerini zayıflatma riski taşıyor. Bu nedenle mevcut yönetim, tüketicilerin ve yatırımcıların refahını tehlikeye atabilecek tedbirleri desteklemeyecektir,” dedi Biden.

Biden’ın vetosuna yanıt olarak, kâr amacı gütmeyen Blockchain Association, hayal kırıklığını dile getirerek SAB 121 değişikliğinin iptaline yönelik girişimin Kongre’nin her iki kanadında iki partili bir çoğunluk tarafından desteklendiğini ve bu değişikliğin ABD ekonomisine zarar verdiğini vurguladı.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, Blockchain Association’ın tutumunu destekleyerek, “Beyaz Saray’ın bu kadar önemli bir anda bizi inanılmaz derecede hayal kırıklığına uğrattığını söylemek yetersiz kalır,” dedi.

Hatırlanacağı üzere, 2022 yılında SEC, tüm kredi ve finansal kurumların müşterilere dijital varlıklar sunduğunda ve kripto para birimlerinin saklanması hizmetini verdiğinde, olası kayıpları karşılamak için yüzde yüz rezerv oluşturmalarını gerektiren SAB 121 değişikliğini muhasebe bültenine ekledi. SEC, bankaların bu tür varlıkları müşterilere karşı bir yükümlülük olarak dikkate almalarını zorunlu kıldı.