JPMorgan: ETH-ETF Onaylanması, ABD Seçimleri Öncesinde Politik Bir Karar

 

JPMorgan analistleri, SEC’in spot Ethereum ETF’sini onaylamasını, ABD başkanlık seçimleri öncesinde alınan politik bir karar olarak nitelendirdi. Bu haber The Block tarafından bildirildi.

“Bu ETF ve kripto para onayını, 2024 ABD başkanlık seçimleri öncesinde giderek daha politik bir konu olarak görüyoruz. Bu nedenle, spot ETH-ETF ticaretinin Kasım ayından çok önce başlayacağını öngörüyoruz,” denildi raporda.

23 Mayıs’ta SEC, Ethereum tabanlı spot borsa yatırım fonları (ETF) ihraççılarının 19b-4 başvurularını onayladı. Ticaret, kurumun S-1 formu kayıt beyannamelerini imzalamasının ardından başlayacak. Bloomberg borsa analisti James Seyffart, bunun “birkaç hafta, belki daha fazla” süreceğini belirtti.

ETH-ETF onayı, başvurulardan staking’in çıkarılmasının ardından geldi. 10 Mayıs’ta ARK Invest ve 21Shares, 21 Mayıs’ta ise Fidelity böyle bir karar aldı. JPMorgan analistlerine göre, staking, Howey testi uyarınca varlığın statüsü nedeniyle ihraççılar ile SEC arasındaki kilit bir konu.

Uzmanlar ayrıca, ABD Temsilciler Meclisi’nin ETH-ETF’nin onaylanmasından bir gün önce kabul ettiği FIT21 yasa tasarısına da değindi. Daha önce, SEC Başkanı Gary Gensler tasarıyı eleştirmişti.

“Ancak yasa tasarısının Senato’da kabul edilme şansı düşük ve [ABD Başkanı Joe] Biden yönetimi tasarıyı desteklemeyeceğini belirtti, ancak henüz veto tehdidinde bulunmadı,” denildi JPMorgan raporunda.

Hatırlanacağı üzere, ETH-ETF’nin onaylanmasından önce Bernstein analistleri, SEC’in olumlu bir karar vermesi halinde Ethereum’un $6600 seviyesine yükselebileceğini öngörmüştü.

ETF onayının ardından Standard Chartered araştırma müdürü Geoffrey Kendrick, 2025 yılında borsa yatırım fonları için yeni bir aşamanın başlayabileceğini belirtti. Ona göre, sıradaki fonlar SOL ve XRP olabilir.