Julian Assange’ı Kripto Para Kurtardı, Diyor Kardeşi

Çarşamba günü Julian Assange, ABD Casusluk Yasası’nı ihlal etmekten bir suçlamayı kabul ettikten birkaç saat sonra, özgürlüğünü güvence altına alarak ve tüm dünyayı kapsayan 14 yıllık yasal bir destanı sona erdirerek, WikiLeaks’in kurucusunun kardeşi, kripto topluluğuna minnettarlığını ifade etti. Assange’ın karanlık bir gelecekten kurtulduğuna inandığını söyledi.

“Julian’ın şu anda olduğu yerde olacağına dair hiçbir şüphem yoktu, eğer AssangeDAO topluluğu bu kadar cömert olmasaydı ve özgürlük mücadelesine katkıda bulunmak için bu kadar çok para toplamasaydı,” dedi Julian Assange’ın üvey kardeşi Gabriel Shipton, Çarşamba günü Decrypt’e verdiği özel bir röportajda. “Kısacası, bu onun hayatını kurtardı.”

Assange’ın yasal savunmasına yardım etmek amacıyla kurulan merkeziyetsiz özerk bir organizasyon olan AssangeDAO, 2022 yılında yaklaşık 53 milyon dolar değerinde ETH topladı ve bu fonları sembolik bir NFT satın almak için birleştirdi. Bu satıştan elde edilen gelir, Assange’ın yüksek maliyetli yasal masraflarını ve özgürlük kampanyasıyla ilgili diğer masrafları finanse etmek için Wau Holland Vakfı’na aktarıldı.

Shipton, kripto topluluğunun kitlesel bağış kampanyasının kendisi için tam bir sürpriz olduğunu söyledi – Assange’a ABD hükümetinin devlet sırlarını sızdırma girişimlerine karşı savaşma olanağı sağladığını belirtti.

“Bu, kripto topluluğundan beklenmedik bir adımdı ve bence Julian’ı hedef alan insanları şaşkına çevirdi,” dedi Shipton. “Julian’ı tamamen bitirdiklerini düşündüler, hatta ailemizi bile.”

Shipton, bu kripto fonlarının Assange’a sadece uygun bir yasal savunma başlatma olanağı sağlamakla kalmadığını, aynı zamanda sosyal medyada yapılan reklamlarla ve aile üyelerinin (Shipton dahil) Avustralya ve ABD’deki politikacıları lobi yapmak için yaptığı sayısız seyahatle Assange’ın serbest bırakılması için siyasi bir ivme kazandırdığını söyledi.

“Washington’a uçup Julian’ı Kongre’de savunarak çok seyahat yaptım,” dedi. “Bunların hiçbiri AssangeDAO olmasaydı mümkün olamazdı.”

Assange ailesi, bugün erken saatlerde yaklaşık 500.000 dolar değerinde Bitcoin bağışı aldı ve bu bağış, Assange’ın Çarşamba günü ABD’nin Pasifik’teki uzak bir bölgesinde suçunu kabul etmesiyle oluşan son seyahat ve iyileşme masraflarını karşılamak için kullanılacak.

WikiLeaks ve kripto para birimi arasındaki yakın bağlar, Bitcoin’in başlangıcına kadar uzanıyor. 2010 yılında, takma adla bilinen Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, WikiLeaks’ten BTC bağışlarını kabul etmemesini isteyerek, entegrasyonun hükümetin kripto para birimine yakından dikkat çekmesine neden olabileceğinden korktuğunu belirtti.

WikiLeaks sonunda kara listeye alındığında ve geleneksel ödeme yöntemlerini kabul etmesi yasaklandığında, sızdırılan belgelerin yayıncısı hayatta kalmak için BTC’yi kabul etmeye başladı ve bu, ağ ödemeleri için ilk güvenilir kullanım seçeneklerinden birini sağladı.

2017 yılında Assange, çevrimiçi bir konuşma sırasında son Bitcoin bloğu hash’ini okuyarak ölüm söylentilerini yalanladı. Assange’ın kardeşi Shipton, Assange ve kripto para biriminin yollarının bu kadar iç içe geçmesinin tesadüf olmadığını düşünüyor.

“Birçok kişi, birçok yenilikçi, birçok teknoloji uzmanı için [Julian’ın özgürlüğü] onların özgürlüğünü temsil ediyor,” dedi Shipton. “O, doğru bilgiyi yaymak için şifreleme teknolojisini ve internet mimarisini kullandı.”

Assange, yerel saatle Çarşamba akşamı memleketi Avustralya’ya indi ve yıllar sonra ilk kez evine döndü.

Shipton, Assange ile bugün yaptığı yazışmada, kardeşinin ailesiyle yeniden bir araya geldiği ve normal bir yatakta uyuduğu için büyük bir rahatlama yaşadığını düşündüğünü söyledi.