Kadan Stadelmann: “Bitcoin giderek daha merkezileşiyor”

Kadan Stadelmann, bazı madencilik havuzlarında artan hashrate konsantrasyonuna dikkat çekerek bunlardan yalnızca ikisinin (Foundry USA ve Antpool) birlikte Bitcoin’in hash oranının yaklaşık %50’sini kontrol ettiğini vurguladı. Blockchain.com’a göre Foundry USA, hashrate’in %26,1’ini oluşturan 152 blok çıkarırken, Antpool hashrate’in %23,8’ini oluşturan 139 blok çıkardı. Stadelmann, Bitcoin’in hash oranının çoğunlukla, Bitcoin’in hash oranının %80’ini toplu olarak kontrol eden beş havuz arasında yoğunlaştığını belirtti. Havuzlar karar alma süreçlerini etkileyebileceği ve potansiyel olarak işlemleri sansürleyebileceği için bu tür bir merkezileştirme ağı tehdit ediyor.

Bir azınlık madenci önemli kaynakları kontrol ediyor ve bu da Bitcoin’in merkezi olmayan doğasını baltalıyor. Bu senaryo, Bitcoin’in sağlaması gereken eşitliği sorguluyor” dedi Komodo’nun CTO’su.

Ayrıca önde gelen finans kurumlarının Bitcoin madenciliği operasyonlarına giderek daha fazla dahil olmasından korkuyor. Şu anda en büyük iki madencilik şirketi olan Riot Blockchain ve Marathon Digital Holding’de büyük miktarda hisseye sahip olan ünlü BlackRock, Morgan Stanley, Goldman Sachs ve Vanguard şirketlerinden bahsetti. Özellikle Vanguard ve BlackRock en büyük hissedarları olarak kabul ediliyor. Stadelmann, Bitcoin ağının kontrolünün seçilmiş sayıda kişi arasında yoğunlaşabileceğinden bu durumun merkezileşme riskini de artırdığından korkuyor.

Ancak geçen yıl yatırımcı ve milyarder Bill Miller çok farklı bir bakış açısı dile getirmişti. Bitcoin’in merkezi kripto para projelerinden çok farklı olduğunu belirtti.