Kaiko: Brezilya’daki kripto para ticaret hacmi 6 milyar doları aştı

 

Rapora göre Ocak ve Nisan 2024 arasında kripto para ticareti faaliyeti 2023 yılının aynı dönemine göre %30 arttı. Brezilya bu parametrede Latin Amerika ülkeleri arasında ilk sırada yer aldı.
Kaiko uzmanları, düzeltmeye rağmen Brezilya reali ile eşleştirilmiş sanal paraların işlem hacminin artmaya devam ettiğini ve büyüme oranının ABD doları ile eşleştirilmiş işlem çiftlerinden daha yüksek olduğunu vurguluyor.

İşlemlerin büyük çoğunluğu en büyük kripto para borsası Binance’te gerçekleşti. Ancak analistlerin de belirttiği gibi bu ticaret platformunun Brezilya pazarındaki hakimiyeti giderek azalıyor.

Brezilya nüfusu çoğunlukla BRL/USDT ve BRL/BTC çiftleri halinde işlem görüyor. BUSD işlem hacimleri Mayıs 2023’ün ortalarında düşmeye başladı. Karşılaştırıldığında, Meksika pezosu (MXN) bu yıl 3,7 milyar dolardan, Arjantin pesosu (ARS) ise 300 milyon dolardan işlem gördü.

Daha önce Brezilya Merkez Bankası, internetin olmadığı durumlarda ödemeler için kendi dijital para birimini (CBDC) ortaklaşa test etmek üzere Fransız şirketi Giesecke+Devrient’i (G+D) seçmişti.