Kanada Bankası: Vatandaşların %3’ünden Daha Azı Düzenli Ödemeler İçin Kripto Para Kullanıyor

Kanada Bankası temsilcileri, yerel kullanıcıların büyük ölçüde itibari para birimlerini tercih ettiğini bildirdi. Son 2 yılda Kanadalıların %3’ünden daha azı günlük ödemelerini kripto para ile gerçekleştirdi. Bu sonuca araştırmacılar yıllık anket sırasında ulaştı. Sıradan vatandaşların, çoğunlukla nakit ve banka kartları ile ödeme yapmayı tercih ettikleri belirtildi. Ancak, alternatif ödeme yöntemlerinin kullanımı son 10 yılda önemli ölçüde arttı.

Anket özellikle, nakit ve banka kartlarına ek olarak Kanadalıların elektronik ödemeleri de aktif olarak kullandığını gösterdi. Buna karşın, kripto paralar mal ve hizmet ödemelerinde daha az tercih edilen bir yöntem haline geldi. 2023 yılı sonunda dijital varlıklarla yapılan ödemeler %2,5’in üzerine çıkmadı. Araştırmacılar, mevcut durumun, Kanadalıların henüz nakit paradan vazgeçmek istememeleri nedeniyle olduğunu belirtti.

Katılımcıların %80’i, mevcut aşamada dijital varlıklarla düzenli ödeme yapma olasılığını düşünmediklerini belirtti. Bu eğilim 2019 yılından beri gözlemlenmektedir. O dönemde ankete katılanların yaklaşık %82’si benzer şekilde düşünüyordu.

Buna rağmen, Kanada’da bitcoin ATM’lerinin sayısı hızla artıyor. Şu anda ülkede 2941 böyle cihaz bulunuyor ve bu dünya genelindeki toplamın %7,7’sine denk geliyor.

Kanada Bankası, finansal yenilikler alanında önemli çabalar sarf ediyor. Yakın zamanda, Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) aktif desteğiyle Toronto’da ilgili bir merkez açtı. BIS Toronto İnovasyon Merkezi, merkez bankası dijital para birimlerinin geliştirilmesi için altyapı oluşturma ve kripto segmentinde kullanıcı haklarının korunmasını sağlama üzerine yoğunlaşacak.