Kanada kripto para birimine büyük yatırım yapıyor

Kanada Alternatif Varlıklar ve Stratejiler Birliği’nin anketine katılan kurumsal yatırımcıların yüzde 39’undan fazlası kripto para birimlerine yatırım yaptıklarını söyledi. İki yıl önce bu rakam yüzde 31’di.

Ankete katılan şirketlerin üçte biri varlıklarının en az %10’unu dijital paralara yatırdı. Birliğin uzmanlarına göre bu, kripto para birimlerinin uzun vadeli potansiyeline olan inancın arttığını gösteriyor.

Giderek daha fazla sayıda Kanadalı finans kurumu müşterilerine kripto hizmetleri sağlıyor: dijital varlıkların depolanması, ticaret platformları, kripto pazarı için özel olarak tasarlanmış stratejiler. 2021’de %41 olan bu tür organizasyonların oranı, 2023’te %50’den fazlaydı.

Kanada Alternatif Varlıklar ve Stratejiler Derneği tarafından yapılan bir anket de yatırımcıların Bitcoin’in yanı sıra altcoinlere yatırım yaparak kripto portföylerini çeşitlendirmeyi tercih ettiğini gösterdi. Kurumsal yatırımcıların çoğunluğu (%75) doğrudan dijital varlıklara sahipken, geri kalanı kripto para birimlerine (ETF’ler ve türevler) dayalı borsada işlem gören araçları kullanıyor.

Dernek analistlerine göre, büyük yatırımcıların kripto para birimlerine olan ilgisinin artması, Kanada hükümetinin dijital varlıkların düzenlenmesi konusundaki ilerici tutumuyla bağlantılı. Ve Bitcoin fonlarının yakın zamanda onaylanması, kripto pazarına doğrudan katılım olmaksızın lider madalyonun kurumsal mülkiyetine izin verdi.