Kanadalı yetkililer “kripto kralı” Aiden Pleterski’yi 30 milyon dolarlık bir dolandırıcılıkla bağlantılı olarak tutukladı

 

Kanadalı yetkililer, kendilerini “kripto kralı” ilan eden Aiden Pleterski ve ortağını Ponzi planı yürütme suçlamasıyla tutukladı. Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu’ndan (OSC) yapılan açıklamaya göre, 30 milyon dolarlık dolandırıcılıktan şüpheleniliyor.

Belgelerde 25 yaşındaki Pleterski ve 27 yaşındaki Colin Murphy’nin 16 aylık bir soruşturma sonrasında tutuklandığı belirtiliyor. Kolluk kuvvetleri dolandırıcıların planını “Proje Kuğu” olarak adlandırdı ve bir mali piramidin keşfedildiğini duyurdu.

 

Lüks yaşam ve LEGO’da 150.000 dolar

 

Onlara göre Pleterski, kripto varlıklarına ve diğer finansal alanlara yatırım yaptığı iddia edilen AP Private Equity Limited şirketini kurdu. 2021 ile 2022 yılları arasında yaklaşık 160 yatırımcı, dolandırıcıya on milyonlarca dolarlık fon aktardı.

Bir süre sonra “kripto kralı”nın şirketi iflas ilan etti ve alacaklılar tüm paralarını kaybetti. Aynı zamanda bazıları Pleterski’nin şirketine yatırım yapmak için kredi aldı.

AP Private Equity Limited’in iflasını denetleyen mütevelli heyeti, çok sayıda usulsüzlük ve yatırımcı fonlarının israfını tespit etti. “Kripto kralının” alacaklılardan aldığı sermayenin yalnızca %2’sini çeşitli operasyonlara yatırdığı ortaya çıktı. Dolandırıcı, paranın geri kalanını lüks bir hayata harcadı.

Pleterski aralarında bir McLaren, bir Lamborghini ve iki BMW’nin de bulunduğu bir düzine premium otomobilin sahibi oldu. Ayrıca göl kenarında 8.4 milyon dolar değerindeki bir malikaneye yerleşti. Aylık kirası ise 45.000 dolardı.

Yatırımcıların fonlarını kullanan “kripto kralı” dünyayı dolaştı ve para israfını gösteren çok sayıda video kaydetti. Müfettişler Pleterski’nin LEGO inşaat setlerine 150.000 dolardan fazla para harcadığını tespit etti. Videolardan birinde kendisini Titanik gemisinin büyük bir modelini monte ederken filme aldı.

 

Alacaklılar karşılıklı adım attı

 

Kendini dijital varlıkların “kralı” ilan eden kişi, 2022 yılında kendisini kamuoyunun ilgi odağı haline getirdi. Sosyal ağlarda, dövülen Pleterski’nin, eylemlerinden zarar gören yatırımcılardan özür istediği 12 dakikalık bir video yayınlandı.

Kolluk kuvvetlerine göre dolandırıcı, muhtemelen alacaklısı olan dört kişi tarafından kaçırıldı. “Kripto kral”ı yakalayıp üç gün boyunca gizli bir yerde tutarak fiziksel ve psikolojik işkenceye maruz bıraktılar.

Kaçıranlar, Pleterski’ye yakın kişilerden birinin serbest bırakılması için 3 milyon dolar fidye talep etti. Sonunda serbest bırakıldı ve onu kaçıranlar polis tarafından tutuklandı.

 

Evindeki “kripto kralı”

 

Mevcut bilgilere göre mahkeme, Aiden Pleterski’yi ebeveynleri tarafından sağlanan 100.000 dolar tutarında kefaletle serbest bıraktı. Sanığın pasaportunu yetkililere teslim etmesi ve hareketlerini ilgili yetkililere bildirmesi gerekiyor.

Ayrıca şüphelinin sosyal ağlarda mali konulara ilişkin paylaşımlarda bulunması da yasaklandı. Pleterski’nin ayrıca kripto varlık ticareti yapması veya satın alması da yasaktır.

Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu ve Kanadalı kolluk kuvvetleri yetkilileri, kendini “kripto kralı” ilan eden kişi hakkında yakında yeni bilgiler sağlayacaklarını söyledi.

BTC-e borsasının kurucu ortağı Alexander Vinnik’in 9 milyar doları aklamaya yönelik komplo kurma suçunu kabul ettiğini yazdığımızı hatırlayalım.