Kaspersky Lab: Kripto dolandırıcıları Toncoin ve Telegram kullanıcılarını hedef aldı

Siber güvenlik şirketi Kaspersky Lab’den analistler, kripto topluluğunu Telegram messenger’ın ticari projeleriyle ilişkili yeni bir sahte yönlendirme piramidinin ortaya çıkması konusunda uyarıyor. Dolandırıcılar, herhangi bir mesajlaşma kullanıcısının yalnızca yönlendirme bağlantılarını dağıtarak çok sayıda Toncoin tokeni kazanabileceğini iddia ediyor.
Dolandırıcılar, Toncoin kazanmanın anahtarı olarak “süper gizli güçlendirici bot” ve yönlendirme bağlantılarını tanıtıyorlar. Katılımcılar paralarını bir “yükseltici” tarife satın almaya yatırmaya ve ardından bir yönlendirme bağlantısı kullanarak arkadaşlarını projeye davet etmeye davet ediliyor. Bundan sonra davet edilen kişilerin yatırım tutarından Toncoin tokenlarına pasif faiz alabilecekler.

“Karlı bir proje” başlatmak için kurbandan başlangıçta yasal bir P2P pazarından, kripto borsasından veya resmi Telegram botu aracılığıyla 5,5 ila 501 TON arasında satın alma yapması isteniyor. Bundan sonra, başlangıçtaki dijital varlıkları, aslında dolandırıcılar tarafından yönetilen güçlendirici botun kripto cüzdanının hesabına yatırması istenir. Daha sonra saldırganlar sizden bir yükseltici tarife seçmenizi istiyor: “bisiklet”, “araba”, “tren”, “uçak” veya “roket” ve “TON kazanmaya başlayın”.

Kaspersky Lab uzmanları, dijital varlıkların destek bot hesabına aktarılmasının ardından tarife planı seçiminin hiçbir önemi kalmayacağını ve varlıkların geri alınamayacak şekilde kaybolacağı konusunda uyarıyor. Dolandırıcılar, projeyi geniş bir yelpazedeki “potansiyel ortakların” gözünde daha inandırıcı kılmak için Rusça ve İngilizce eğitim videolarının yanı sıra ayrıntılı talimatlar ve çok sayıda açıklayıcı ekran görüntüsü kaydetti.

Örneğin, dolandırıcıların talimatlarını takip eden aldatma kurbanı, Telegram’da kapalı bir grup oluşturur ve burada oluşturulan yönlendirme bağlantısıyla birlikte “para kazanma” planı hakkında çeşitli eğitici videolar yayınlar. İnternette bu videoların çokluğu, önemli sayıda kurbanın bu dolandırıcılık tuzağına düştüğünü gösteriyor.

Ocak ayında, kripto para piramit planı IcomTech’in kurucusu ve eski CEO’su Marco Ruiz Ochoa, yatırımcıları çekmedeki rolü nedeniyle beş yıl hapis cezasına çarptırıldı.