Kolombiya’nın en büyük bankalarından biri Wenia kripto borsasını başlattı

  •  Bancolombia, Kolombiya’da yeni bir kripto borsası başlattı.
  • Platformun Binance ve Bitso için rekabet yaratması bekleniyor.
  • Borsa Bermuda’da kayıtlıdır.
  •  Banka ayrıca Kolombiya pezosuna sabitlenmiş bir stablecoin piyasaya sürdü.

 

Bancolombia, Binance ve Bitso gibi platformlarla rekabet edecek şekilde tasarlanan Wenia kripto borsasının lansmanını duyurdu. Bu, örgütün başkanı Juan Carlos Mora tarafından Forbes ile yapılan bir röportajda belirtildi.

Bankanın ilk yılda platforma yaklaşık 60.000 müşteri çekmeyi beklediğini söyledi. Wenia’nın, dijital varlıkların alım/satımı ve değişimi de dahil olmak üzere gerekli tüm kripto hizmetlerini sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Borsa, Ethereum (ETH), Bitcoin (BTC), Polygon (MATIC) ve USD Coin’i (USDC) destekliyor. Buna ek olarak banka, Kolombiya pesosu tarafından desteklenen COPW adlı kendi stablecoin’ini çıkardı.

Mora’ya göre Wenia’nın lansmanı, bankanın yaklaşık 10 yıl süren özenli çalışmasının sonucu. Wenia CEO’su Pablo Arboleda, projenin amacının Kolombiyalılara kripto para birimi alanına kapsayıcı ve kolay erişim sağlamak olduğunu ekledi.

İlginç bir şekilde hukuk uzmanı Diego Beltran Avila’ya göre Wenia, Bermuda’da kayıtlı bağımsız bir şirket. Bancolombia ayrıca platformun desteklediği kripto varlıkların hiçbirinin menkul kıymet olmadığını da vurguladı.