Kongre Üyesi Tom Emmer Dijital Doların Yayınlanmasını Yasaklama Çağrısında Bulundu

 

Tom Emmer, Temsilciler Meclisi’nde yaptığı konuşmada merkez bankası dijital parasının (CBDC) başlatılmasına karşı çıktı. Kongre üyesine göre, dijital dolar aracılığıyla federal yetkililer vatandaşların finansal işlemleri hakkında bilgi edinebilir. Emmer, CBDC’yi “gözetim aracı” olarak nitelendirerek, bunun özel ödemeleri takip ederek kişisel gizliliği ihlal edeceğini belirtti.

Bitcoin gibi merkeziyetsiz dijital varlıkların aksine, CBDC, federal hükümet tarafından geliştirilen, çıkarılan ve kontrol edilen dijital bir egemen para birimidir. Hükümetin bu kontrol araçlarını silah olarak kullanmayacağını düşünmek safça olur. Belki de bu nedenle Biden yönetimi, CBDC ile ilgili araştırma ve geliştirme çalışmalarının aciliyetini vurgulayan bir kararname yayımladı,” dedi Cumhuriyetçi milletvekili.

Kongre üyesi, dijital yuanı vatandaşlara karşı yönlendirilmiş bir finansal sistem olarak nitelendirerek Çin’i örnek verdi. Çin Halk Bankası Dijital Para Birimi Araştırma Enstitüsü Başkanı Mu Changchun, dijital yuanın finansal suçlarla ve kara para aklama ile mücadeleye yardımcı olacağını, bu nedenle tamamen anonim olamayacağını ifade etmişti. Emmer, dijital yuan aracılığıyla Çin hükümetinin vatandaşlarını izleyebildiğine ve ABD’de dijital dolar başlatılırsa Amerikalıları da aynı şeyin beklediğine inanıyor.

Dijital dolar, ABD Merkez Bankası (Federal Reserve – Fed) için bir yük olabilir çünkü merkez bankası, ticari bankaların rolünü üstlenerek bireylerin finansmanı üzerinde doğrudan kontrol sahibi olacaktır. Kongre üyesi, Fed’in CBDC geliştirmeyi ana görevlerinden biri olarak gördüğünü vurguluyor.

Tom Emmer, 2022 yılının başında, Fed’in bireyler için doğrudan dijital dolar çıkarmasını yasaklayan bir yasa tasarısı sundu ve bunun kullanıcıların kişisel verilerinin toplanması tehdidi oluşturduğunu belirtti.