Kripto Dolandırıcıları Avustralyalı Büyük Televizyon Şirketi Seven Network’ün YouTube Kanalını Ele Geçirdi

Avustralyalı büyük televizyon şirketi Seven Network’ün YouTube haber kanalı, kripto dolandırıcıları tarafından ele geçirildi ve Elon Musk’ın kripto para hakkında konuştuğu sahte bir video gösterildi.

Yapay zeka ile oluşturulan sahte videoda Musk, belirli bir adrese gönderilen her türlü kripto parayı iki katı olarak geri göndereceğini vaat ediyor ve böylece popüler bir kripto dolandırıcılığını tanıtıyordu.

Düzenlenen Sahte Video ve İzlenme Sayıları

Ele geçirilen 7News YouTube kanalında sahte Elon Musk ile üç canlı yayın yapıldı ve bu yayınlar yaklaşık 150.000 kişi tarafından izlendi. İzleyicilerin kaçının bot olduğu ve izlenme sayısını artırma amacıyla kullanıldığı bilinmiyor.

7News YouTube kanalının bağlantıları ele geçirilmiş olsa da, kanal hala haber organizasyonunun doğrulama işaretini gösteriyordu.

Şirket ve YouTube’un Açıklamaları

7News temsilcisi Sydney Morning Herald’a yaptığı açıklamada, şirketin bazı YouTube kanallarının normal şekilde çalışmadığının farkında olduğunu belirtti.

“7News, durumu çözmek için YouTube ile işbirliği yaparak bir soruşturma yürütüyor ve durumu en kısa sürede çözmeyi hedefliyor,” dedi kanalın temsilcisi.

YouTube temsilcisi ise, 7News’in durumu bildirmesinin ardından “hemen iddiayı araştırdıklarını ve hesapları korumak için yetkisiz canlı yayınları sonlandırma da dahil olmak üzere gerekli önlemleri aldıklarını” belirtti.

Dolandırıcılık Sitesi ve Kayıplar

Dolandırıcılar tarafından paylaşılan web sitesi, Bitcoin, ETH, Solana ve Dogecoin istemekteydi ve izleyiciler tarafından gönderilen toplam varlık miktarı 11.000 ABD dolarını biraz aşmıştı.

Elon Musk Kullanılarak Yapılan Diğer Dolandırıcılıklar

Elon Musk, kripto para dolandırıcılıklarında sıkça kullanılan popüler bir figür. Bu ayın başlarında, YouTube’da Musk’ın benzer para iki katına çıkarma dolandırıcılıklarının yer aldığı 35’ten fazla canlı yayın yapılmıştı ve bu yayınlar SpaceX Starship roketinin fırlatılmasıyla aynı zamana denk getirilmişti.

Hong Kong menkul kıymetler düzenleyici kurumu, sosyal medya hesaplarında ve web sitesinde Elon Musk’ın yer aldığı sahte videolar yayınlayan ve Musk’ın yapay zeka kullanarak kripto para ticaret hizmeti geliştirdiğini iddia eden bir firmayı kapattı.

Ele Geçirme Olayının Zamanlaması

7News YouTube hesabına yapılan saldırı, Sydney Morning Herald ve The Australian gazetelerinin Seven West Media’nın 150 işçiyi işten çıkaracağını ve bazı pazarlama pozisyonlarını etkileyeceğini bildirdiği hafta gerçekleşti.