Kripto Endüstrisi Yakında Bir Patlama Yaşayacak ve İnterneti Geçecek: Architect Partners

Raporda, Kripto Para endüstrisinin ciddi bir büyüme aşamasına girdiği belirtiliyor. Architect Partners, ilk yarıyılda sektörün karının 750 milyar doları aştığını bildirdi. Danışmanlık firmasına göre, Kripto, İnternet’in üvey çocuğu, yaşam döngüsünün aynı aşamasında selefini geride bırakıyor. Yatırım bankası Architect Partners, geçtiğimiz hafta yayınlanan üç aylık raporunda, dijital varlıklar endüstrisinin önemli bir büyüme aşamasına girdiğini ve iki yıl öncesine göre çok daha iyi bir konumda olduğunu belirtti.

Şirket verilerine göre, ilk yarıda Kripto’nun değeri 750 milyar doları aştı. Bu büyüme, Kripto tokenlerinin değer artışıyla sağlanan 700 milyar dolardan fazla, ABD’de başarılı bir şekilde başlatılan Bitcoin (BTC) spot borsa yatırım fonları (ETF) ile sağlanan 15 milyar dolar ve borsada işlem gören Kripto şirketlerinin değer artışıyla sağlanan 11 milyar dolar ile desteklendi.

Raporda, Kripto ve İnternet’in, her ikisi de devrim niteliğinde teknolojiler olarak çok benzer özelliklere sahip olduğu belirtiliyor ve Kripto pazarının, 2000 yılında dotcom balonunun patlamasından sonra İnternet’in toparlanmasından çok daha hızlı bir şekilde toparlandığı vurgulanıyor. “İronik olarak, Kripto İnternet’in üvey çocuğuydu,” ancak şimdi selefini geçiyor ve “yaşam döngülerinin aynı kısmında İnternet’in değerini aşıyor,” dedi Architect.

İşlem faaliyetleri de artıyor: İkinci çeyrekte açıklanan işlem değeri, 2,7 milyar dolarlık rekor seviyeye ulaşarak önceki sekiz çeyreğin toplam değerini aştı, deniliyor raporda. Architect, piyasaların güven ve dinamizminin geri döndüğünü, Kripto’nun geride kaldığını ve “profesyonellik, risk yönetimi, etik davranış ve ‘doğru olanı yapma’nın nihayet Kripto’nun temel ilkeleri haline geldiğini” söyledi.