Kripto para meme piyasasında yükseliş rallisi sona erdi

Benzinga gazetecisi Ivan Crnogatic, meme token pazarındaki durumu analiz etti ve süper döngünün sona erdiği sonucuna vardı.

Süper döngünün sonunda Ivan, bu koinlerin etrafındaki heyecanın azalması nedeniyle meme tabanlı kripto para birimlerinin fiyatındaki inanılmaz artışın sonu anlamına geliyor. Meme tokenlarının popülaritesindeki düşüş, bu varlık sınıfının önde gelen temsilcilerinin değerindeki değişimin dinamikleri sayesinde çıplak gözle görülebiliyor. Örneğin son 30 gün içinde Dogecoin (DOGE) %30, Shiba Inu (SHIB) %20 ve Pepe (PEPE) %4 düştü.

Meme coinlerin fiyatlarının yavaş yavaş yükselmesinin ve bazen de hızla düşmesinin ana nedeni, risk sermayesi fonlarının bunlara yatırım yapmayı bırakıp bu sanal para birimlerinin yaratıcılarını eleştirmeye başlamasıdır. Özellikle, büyük bir risk sermayesi şirketi a16zcrypto’nun baş teknik sorumlusu Eddie Lazarin’e göre meme tokenleri, yetkililer, iş adamları ve sıradan insanlar arasında kripto endüstrisinin bir kumarhane olduğu izlenimini yaratıyor. Lazarin, bu görüntünün dijital varlık endüstrisine zararlı olduğuna, kripto para birimlerinin popülerleşmesini engellediğine ve düzenleyicilerin öfkesine yol açtığına inanıyor.

Doğal koşullar altında, risk sermayesi şirketlerinden sermaye girişi olmadığında, güçlü rekabet nedeniyle birçok meme tokeni ucuzluyor. Bu bağlamda Ivan, yatırımların en tanınmış birkaç madeni paraya yoğunlaşacağı meme kripto para piyasasında konsolidasyon olacağına inanıyor. Açıkçası, esas olarak bu varlıklar arasında kapitalizasyon açısından en üst sıralarda yer alan Dogecoin, Shiba Inu ve Pepe’den bahsediyoruz.