Kripto Para Piyasası Dalgalandı, Traderlar ‘Boğa’ İyileşmesi Bekliyor

Bitcoin, Ethereum ve daha geniş altcoin piyasası, 7 Haziran’da ABD’deki istihdam verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından düşüş yaşadı. Ancak traderlar, bunun kısa süreli bir ‘dalgalanma’ olduğunu ve yükseliş trendinin devam edeceğini düşünüyor.

Kripto traderı ve analist il Capo of Crypto, 7 Haziran’da X’teki 848.000 takipçisine yaptığı açıklamada, “Destek seviyesine doğru güçlü bir satış. Altcoinler daha fazla zarar gördü,” dedi. Ayrıca, bunun bir ‘vurgun’ gibi göründüğünü, yani büyük bir yatırımcı kitlesinin genellikle piyasa veya ekonomik belirsizlik nedeniyle aynı anda satış yaptığını ekledi.

Aynı gün, ABD İşgücü Piyasası Durumu Raporu, beklenenden daha yüksek iş artışı gösterdi ve bu durum, daha zayıf bir istihdam raporunun enflasyonu düşürme kararına baskı yapacağı ve Bitcoin’in yeni zirvelere ulaşacağı yönündeki kripto analistlerinin tahminleriyle çelişti. 10x Research araştırma bölümü başkanı Markus Thielen, 5 Haziran’da, 

“Daha zayıf bir sürpriz, faiz indirimlerinin yeniden başlamasına yol açabilir ve gelecek hafta enflasyon raporunu alacağız. Eğer tüketici fiyat endeksi (yıllık) %3,3 veya daha düşük olursa, bu muhtemelen Bitcoin’i yeni tarihi zirvelere itecektir,” dedi.

Veriler farklı bir eğilim gösterse de, Thielen, istihdam raporunun doğrudan kripto para piyasasının düşüşüne neden olduğunu düşünmüyor. 7 Haziran’da yayınlanan bir raporda, “Kripto paralar, belirleyici bir katalizör olmadan Cuma günü sonunda satıldı,” dedi. Ayrıca, verilerin “çelişkili” olduğunu belirtti. “ABD istihdam verileri karmaşıktı: işsizlik oranı %4,0’a yükseldi, ancak eklenen iş sayısı sürpriz oldu. Bu tamamen yarı zamanlı çalışanların sayısındaki artıştan kaynaklandı.”

Traderlar Ana Destek Seviyelerini Yakından Takip Ediyor

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, Mayıs ayında ABD’deki toplam iş sayısı 272.000 arttı ve işsizlik oranı %0,1 arttı. Il Capo of Crypto, “Eğer anahtar destek seviyeleri korunursa, yakında bir boğa devamı göreceğiz,” diye açıkladı.

Bitcoin son 24 saatte %1,99 düşerek 69.410 dolara geriledi. Ethereum (ETH) %3,22 düştü ve altcoinler daha büyük kayıplar yaşadı. CoinMarketCap verilerine göre, Pepe (PEPE) %10,54, Solana (SOL) %4,89 ve Dogecoin (DOGE) %7,88 değer kaybetti.

 

Diğer traderlar da piyasanın zirvesinin henüz uzak olduğunu belirtti ve piyasa düşüşünü alım fırsatı olarak değerlendirdi. Kripto traderı Kaleo, 7 Haziran’da X’te, “Gerçek boğa piyasası henüz başlamadı bile,” dedi. Aynı gün, takma adlı kripto traderı Jelle de şunları yazdı: “Hafta sonundan önce küçük bir düşüş, beklediğim gibi değil ama yine de başa çıkacağız.” Jelle, “Hızlı bir dönüş için birkaç hisse aldım,” diye ekledi.