Кripto Ürünlere Girişler 932 Milyon Doları Aştı

 

13-19 Mayıs 2024 tarihleri arasındaki haftada, kripto para birimleriyle ilgili ürünlere girişler 932 milyon doları buldu. Ancak, son 7 günde gerçekleşen ticaret hacmi sadece 10,5 milyar dolar oldu. Bu, bu yılın mart ayında kaydedilen 40 milyar dolarlık rakamın yalnızca %25’ine denk geliyor.

Yatırım şirketi Coinshares’in analistleri, girişlerin, “ABD’de beklenenden daha düşük tüketici fiyat endeksi (CPI) raporuna anında tepki olarak geldiğini” bildiren bir rapor yayınladılar. Haftanın başında, göstergeler etkileyici değildi, ancak çarşamba, perşembe ve cuma günleri girişler toplamın %89’unu oluşturdu. Bu, Bitcoin fiyatlarının ABD ekonomisi hakkında olumlu verilere tepki verdiği uzman görüşlerini vurguluyor.

Uzmanlar ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri’nin bölgesel olarak üstünlük sağladığını belirtti. Ülkede 1 milyar dolarlık giriş kaydedildi. Dikkat çeken bir durum, ETF’nin Ocak ayında piyasaya sürülmesinden bu yana önemli ölçüde sermaye çıkışı yaşayan Grayscale Fonu’nun (GBTC), bu hafta 18 milyon dolarlık giriş kaydederek ilk kez bir giriş göstermesiydi.

İsviçre ve Almanya’da sırasıyla 27 milyon dolar ve 4,2 milyon dolarlık girişler gözlendi. Hong Kong ve Kanada’da ise toplamda 83 milyon dolar ve 17 milyon dolarlık bir sermaye çıkışı kaydedildi.

Bitcoin’e bağlı yatırım ürünlerine 942 milyon dolarlık giriş oldu. Benzer şekilde, geniş bir altcoin yelpazesi için benzer rakamlar kaydedildi. “Solana, Chainlink ve Cardano’nun en dikkate değerleri, sırasıyla 4,9 milyon dolar, 3,7 milyon dolar ve 1,9 milyon dolar aldığını” analistler vurguladılar.

Ethereum’a gelince, ETH hala ayı piyasasının etkilerini hissediyor. Bu, Amerika’da Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) spot ETF’lerinin onaylanmasıyla ilgili olumsuz beklentilerden kaynaklanıyor. Geçen hafta, bu ürünlerden 23 milyon dolarlık bir sermaye çıkışı kaydedildi.