Lazarus Group, Railgun mikserini aktif olarak kullanıyor

Tanınmış analist Colin Wu, Kuzey Kore’den bir grup hacker olan Lazarus Group’un Railgun kripto para mikserini aktif olarak kullandığını belirtti. Ocak 2023’te Federal Soruşturma Bürosu (FBI) yetkilileri, Kuzey Koreli siber suçluların platformu Haziran 2022’de çalınan 60 milyon dolar değerindeki Ethereum’u aklamak için kullandığını söyledi. Railgun protokolü, hizmetin ve geliştiricilerinin Amerika Birleşik Devletleri hükümeti tarafından onaylanmasının ardından Tornado Cash’e önemli bir alternatif olarak değerlendiriliyor.

Daha önce FBI, Harmony’s Horizon Bridge’in Haziran 2022’deki hacklenmesinin arkasında Lazarus Grubu’nun olduğunu doğrulamıştı. Elliptic’in Blockchain güvenlik uzmanları, 100 milyon doların Kuzey Kore hükümetine gittiğini garanti etti. Ön bilgilere göre uzmanlar dijital varlıkların hareketini takip edebildi. Saldırganların, kripto para birimlerinin kökenini gizlemek için Tornado Cash ve Railgun karıştırıcılarını kullandıklarını keşfettiler.

Elliptic’in araştırması, tarih boyunca Railgun’a gönderilen fonların önemli bir miktarının, yani yaklaşık %70’inin, Harmony hacklemesi sonucunda elde edilen varlıkları temsil ettiğini gösteriyor. “Bu, OFAC’ın Tornado Cash’e yönelik yaptırımlarının ardından Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının alternatif olarak farklı bir hizmet düzeyine yönelebileceğini gösteriyor.”

Ancak uzmanlar, içinden geçen çalıntı fon miktarının toplam işlem ölçeğinin çok büyük bir yüzdesini oluşturduğu göz önüne alındığında, karıştırıcının etkisiz olduğunu belirtti.

Dün Railgun tokenının (RAIL) değerinin %200’den fazla arttığını hatırlatalım. Bu, ünlü geliştirici Vitalik Buterin’in bu protokolün gizlilik avantajlarından bahsetmesinin ardından gerçekleşti. Ayrıca bu hizmeti kullanarak çeşitli işlemler gerçekleştirdi.