Ledger, Yeni Bir Adres Zehirlenmesi Dolandırıcılığı Hakkında Uyarıyor

Acryptoinvest.news: Ledger, X platformunda kullanıcıları “adres zehirlenmesi” olarak bilinen dolandırıcılık türü hakkında bilgilendirdi.

Adres zehirlenmesi, dolandırıcıların kullanıcı cüzdanını “zehirleyerek” küçük miktarda kripto para veya NFT gönderdiği bir dolandırıcılık türüdür. Bu işlemler, sahte bir şekilde hediye olarak maskelenir. Amaç, kullanıcıların işlem geçmişinden dolandırıcının cüzdan adresini kopyalayıp ona geri göndererek hediye edilen varlığı iade etmelerini sağlamaktır. Bu, kullanıcıların fonlarının dolandırıcıların hesabına gönderilmesine neden olur.

Ledger bu konuda şunları yazdı: “Bu sahte işlemler, geçmişte bu adreslere fon gönderdiğinize inanmanızı sağlamak için tasarlanmıştır. Ancak, bu adreslere kendiniz bir işlem başlatmaz ve Ledger cihazınızla işlemi imzalamazsanız, hesabınızdan hiçbir miktar fiilen aktarılmaz.”

Dolandırıcılar, Ledger adreslerine benzeyen adresler oluşturmak için açık kaynaklı yazılımlar kullanırlar. İlk dört veya beş karakteri ve son dört veya beş karakteri aynı olan adresler oluşturarak kullanıcıları kandırmayı amaçlarlar.

Bu dolandırıcılık özellikle Ledger Live kullanıcıları arasında yaygındır.

Dolandırıcılıktan Nasıl Kaçınılır

Eğer cüzdanın tehlikeye girdiğinden veya hesapta şüpheli bir işlem olduğundan endişe ediliyorsa, en iyisi bu işlemi ve ilgili adresleri görmezden gelmektir.

Gönderilen şüpheli tokenler ve NFT’lerle etkileşimden kaçının. Bunun yerine, NFT/token üzerine sağ tıklayıp “Token/NFT Koleksiyonunu Gizle” seçeneğini seçebilirsiniz. Bu, şüpheli varlığı göz önünden uzak tutacak ve yanlışlıkla üzerine tıklamanızı veya onunla etkileşime girmenizi engelleyecektir.

Zararlı bir NFT’ye tıklamak veya bağlantısına gitmek cüzdanınızı tehlikeye atmak için yeterli değildir. Cüzdanlar için potansiyel riskler arasında 24 kelimelik kurtarma ifadesini girmek veya Ledger cihazıyla zararlı bir işlemi imzalamak bulunur.

İstenmeyen tokenler veya adreslerle etkileşimden kaçınmak en iyisidir. Ledger, kullanıcıların token üzerine sağ tıklayıp onu gizlemelerini önerdi.

Genel olarak, cüzdandaki zararlı bağlantılara karşı dikkatli olmak ve dolandırıcı web sitelerinin kullanıcıları kandırarak gizli bilgileri paylaşmalarını veya zararlı işlemleri onaylamalarını önlemek için tetikte olmak önemlidir.