Livepeer Ekibi AI Alt Ağını Başlattı

 

Canlı ve isteğe bağlı video akış altyapısı ağı olan Livepeer’in geliştiricileri, yapay zeka alt ağının başlatıldığını duyurdu. Bu duyuru, geliştiricilerin Livepeer ana protokolünü çatallandırarak, donanım sağlayıcılarının yapay zeka veri çıktıları ve hesaplama görevleri için komisyon kazanmasını mümkün kıldığı anlamına geliyor.

Almanya’daki Berlin Blockchain Haftası’nda proje ekibi, “Alt ağ, yapay zeka için yeni olanaklar sunarken, bilgi keşfi ve ödemeler için Livepeer protokolünü kullanır. Üretken yapay zekanın popülaritesi arttıkça, uygulama tasarımcıları, içerik oluşturucuları ve geliştiricilerin yenilik yapmalarına olanak tanıyan daha uyarlanabilir, dinamik hesaplama erişimi gerekliliği doğdu,” dedi.

Uzmanlar, hesaplama verilerinin büyük teknoloji şirketlerine ait olmaması gerektiğini belirtti. Startup temsilcileri, günümüzde merkeziyetsizlik ve mülkiyet hakkının çok önemli bir hale geldiğini vurguladı.

Livepeer, blok zinciri teknolojisine dayalı merkeziyetsiz bir video altyapı platformudur. Ağ, içerik oluşturma, kod dönüştürme, akış ve içerik ile etkileşimi ağ çapında sağlar. Ana hedef, geleneksel çözümlere kıyasla daha verimli, erişilebilir ve merkeziyetsiz bir altyapı sağlamaktır.

Livepeer’in temel özelliklerinden biri, topluluk ile transcoding (kod dönüştürme) konseptidir. Videoları kod dönüştürmek için merkezi sunuculara güvenmek yerine, Livepeer, Orchestrators olarak adlandırılan ağ katılımcılarının içerik işleme için hesaplama kaynakları sağlamasına olanak tanır. Bu hizmetler karşılığında, katılımcılar Livepeer tokeni (LPT) ile ödüllendirilir.