Lykke Borsası, 22 Milyon Dolarlık Saldırı Sonrası Faaliyetlerini Durdurdu

İngiltere merkezli kripto para borsası Lykke, platformun hacklenmesinin ardından faaliyetlerini durdurdu. MetaMask geliştiricisi Taylor Monahan, blockchain güvenlik uzmanlarının 22 milyon dolarlık şüpheli bir fon çıkışı tespit ettiğini belirtti.

Lykke yönetimi, ticari işlemleri 6 Haziran’da “yetkisiz erişim” gerekçesiyle durdurdu. SomaXBT adlı araştırmacının ilk olarak bildirdiği olayda, kapanmanın borsanın hacklenmesinden iki gün sonra gerçekleştiği ifade edildi. SomaXBT, birkaç gün sonra, saldırganın 158 Bitcoin ve 2161 Ethereum da dahil olmak üzere 19,5 milyon dolar değerinde kripto para çaldığını vurguladı.

Geçtiğimiz ay Lykke’deki toplam işlem hacmi 2,5 milyon dolardı. Kullanıcılar şu anda platformdan varlıklarını çekemiyorlar ve bazıları hesap bakiyelerinin boşaldığını bildiriyor. Bu durum, borsanın hacklendiğinin bir başka işareti olabilir, ancak yönetim bu konuda sessiz kalıyor. Çalınan fonların yarısının Bitcoin (BTC), geri kalanının ise Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) ve Bitcoin Cash (BCH) olduğu düşünülüyor.

On-chain veriler, borsanın cüzdanlarından çekilen Ethereum’un DAI stablecoin’e dönüştürüldüğünü gösteriyor. Aynı zamanda Bitcoin’ler, hacklenmiş fonları aklamak için kullanılan yaygın bir taktik olan birçok cüzdan arasında bölünmüş durumda.

Lykke CEO’su Richard Olsen, müşterilere gönderdiği bir e-posta ile platformun durması nedeniyle özür diledi. “Bu güvenlik olayının nedenlerini hala araştırıyoruz,” dedi. “Fonlarınızın güvende olduğundan emin olabilirsiniz,” diye ekledi. “Lykke, güçlü sermaye rezervlerine sahip çeşitlendirilmiş bir şirkettir.” Ticaret platformunun web sitesinde şu anda “güvenlik amacıyla bakımda” olduğuna ve “bir sonraki bildirime kadar inaktif kalacağına” dair bir mesaj gösteriliyor.