Mahkeme, Colorado Sakini Adam Davis’i Kripto Para Hırsızlığı Nedeniyle Üç Yıl Hapis Cezasına Çarptırdı

Philadelphia Bölge Mahkemesi, Colorado eyaletinden bir sakini, yatırımcıdan kripto para çaldığı için 33 ay hapis cezasına, üç yıl şartlı tahliye ve 2,1 milyon dolar para cezasına çarptırdı.

47 yaşındaki Adam Davis, 25 Ocak’ta elektronik dolandırıcılık suçlamalarını kabul etti. Savcılık, Davis’in Ocak 2014’ten Mayıs 2021’e kadar bir kadınla etkileşimde bulunduğunu ve bu süre zarfında kadının kripto para birimlerine yaklaşık 395.000 dolar yatırım yaptığını belirtti. Yatırımcı, Davis’ten yatırım konusunda yardım istemiş ve dijital cüzdanlarına doğrudan erişim sağlamıştı.

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin değeri zamanla arttıkça, Davis mağdurun varlıklarını çalmaya ve kendi kripto para adreslerine aktarmaya başladı. Çalınan varlıkların değeri suç işlendiği sırada yaklaşık 2,1 milyon dolar olarak değerlendiriliyordu. Ancak 2021’de kadın dolandırıldığını fark ettiğinde, çalınan kripto varlıklarının değeri 8 milyon doları aşmıştı. Bu zamana kadar, Davis çalınan kripto paraların büyük bir kısmını nakde çevirip kişisel harcamalarına harcamıştı.

Hapis cezasına ek olarak, Bölge Yargıcı Wendy Beetlestone, mağdur kadına kripto para hırsızlığı için 2,1 milyon dolardan fazla tazminat ödemesine hükmetti.

Ne çalındığı önemli değil: Kripto paralar veya nakit para. Söz konusu olan başkasının parasını çalmaktır ve bu suçun mutlaka bir cezası olacaktır. Savcılık, insanlara zarar veren tüm siber suçluları sorumlu tutacaktır,” diye ilan etti savcı Jacqueline Romero mahkemede.

Mayıs ayında, New York mahkemesi, eski Deutsche Bank çalışanını kripto para dolandırıcılığı nedeniyle 41 ay hapis cezasına çarptırdı. Katip, mağdur yatırımcılara 1,5 milyon dolar tazminat ödemekle de yükümlü tutuldu.