Mahkeme, Counter-Strike’ta Kullanılan 280 Bin Doları Dondurdu

Mahkeme, Kanada’nın Ontario şehrinde kendini “kripto kralı” ilan eden bir kişinin Steam platformundaki hesabını dondurmasını emretti. Bu kişi, iflas etmesine rağmen 500.000 Kanada doları (430.000 ABD doları) değerindeki varlıklarını oyun platformlarına aktardı.

Perşembe günü Ontario Yüksek Mahkemesi hakimi, iki hafta önce Counter-Strike oyununda değerli sanal bıçaklar ticareti ve satışı yaptığı tespit edilen Aiden Pleterski’nin hesaplarının dondurulmasına karar verdi. Pleterski, üçüncü taraf bir sitede 382.000 Kanada doları (280.000 ABD doları) ve diğer birkaç platformda 207.000 Kanada doları (151.000 ABD doları) harcamıştı.

Mahkeme emri, Valve Corporation’ın Steam’deki Crypto King adlı kullanıcının hesap bilgilerini Grant Thornton adlı iflas uzmanlarına sağlamasını zorunlu kıldı. Yaklaşık bir yıl boyunca Valve ve Pleterski, bu tür talepleri defalarca reddetti.

Mahkeme, Counter-Strike'ta Kullanılan 280 Bin Doları Dondurdu

 

Counter-Strike’ın daha eski bir sürümünden alınmış ekran görüntüsü. Silah skinleri 1 milyon dolara satılabilir.

15 Mayıs’ta Ontario polisi Pleterski’yi tutukladı. Kendisine para aklama ve dolandırıcılık suçlamaları yöneltildi, çünkü yatırımcılara kripto para yatırımı yapacağını vaat ederek 40 milyon Kanada doları (30 milyon ABD doları) borçlanmıştı. Grant Thornton’a göre, Pleterski iflas süreci başladığından beri yatırımcılara sadece %18,5 oranında geri ödeme yaptı. Dolandırıcılık nedeniyle kaybedilen zararların telafisi için çalışan avukat Norman Groot şunları söyledi: “İflas süreciyle tam olarak zararların telafi edilemeyeceği çok açık.”

Grant Thornton yetkilileri, Pleterski’nin “yakala beni, eğer yapabilirsen” yaklaşımını benimsediğini düşünüyor. 25 yaşındaki genç adamın, Scene+ ödül programı puanlarıyla dünyayı gezdiği ve 360.000 Kanada doları (260.000 ABD doları) değerinde lüks saatlere el koyduğu bildirildi. Pleterski, dünyayı dolaştığını ve McLaren ile Lamborghini gibi arabalar sürdüğünü gösteren yayınlar yapıyordu. Yayınları sırasında sık sık kumar oynuyor ve kendisini “işsiz ama gelir elde eden bir profesyonel yayıncı” olarak tanıtıyordu.

Perşembe günü yapılan duruşmalarda, Grant Thornton uzmanları Pleterski’nin iflas süresinin iki yıl uzatılmasını talep etti. Hakim, Pleterski’nin Binance ve Steam hesaplarından vazgeçmesi, kredi kartı kullanmayı bırakması ve yatırım çekmeyi durdurması şartıyla avukatına bu talebe yanıt vermesi için bir ay süre verdi.