Marathon Digital Kenya’da Veri Merkezlerinin İnşasına 80 Milyon Dolar Yatırım Yapıyor

 

  •  Bitcoin madencisi Marathon Digital, Kenya yetkilileri ile anlaşma yaptı.
  • Şirket, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan birkaç veri merkezi açmayı planlıyor.
  • Kenya enerji sektörüne yapılan yatırımın büyüklüğü 80 milyon doları aşıyor.

Madencilik şirketi Marathon Digital, Kenya Cumhuriyeti Enerji ve Petrol Bakanlığı ile stratejik bir anlaşma imzaladı.

Bitcoin madencisi, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak birkaç veri merkezi oluşturmayı planlıyor. Şirket, bu alana 80 milyon dolardan fazla yatırım yapmayı hedefliyor.

Ortaklık, Marathon Digital’in enerji sektörünün sürdürülebilir büyümesini desteklemeye olan bağlılığını vurguluyor ve şirketin dünya çapında faaliyetlerini çeşitlendirme stratejisinin bir parçası olarak karşımıza çıkıyor,” denildi basın bülteninde.

Anlaşma şartlarına göre, Kenya Enerji Bakanlığı ve Marathon Digital, projelerin daha iyi optimize edilmesi için bilimsel, teknik ve politik bilgi ve yatırım deneyimlerini paylaşacak.

Öngörülen yatırımlar 80 milyon doları aşacağından, işbirliğinin Kenya ekonomisine ekonomik faydalar sağlaması ve yerel enerji sektörünün getirisini artırması bekleniyor, diye belirtildi belgede.

“Marathon, BAE ve Paraguay’da halihazırda başarılı bir şekilde faaliyetlerini yürütüyor olsa da, bu anlaşma enerji altyapısını iyileştirme amacıyla hükümetle yapılan ilk doğrudan işbirliğini temsil ediyor. Bu, çözümlerimizin değerinin bir kanıtı ve önümüzdeki yıllarda uluslararası işimizi genişletme yolunda önemli bir adım,” dedi Marathon bölge yönetici direktörü Manoj Narender Madnani.

Nisan 2024’te Arkham Intelligence analistleri, Marathon Digital’e ait 23 kripto cüzdanını tanımladı. Verilerine göre, şirket 2023 yılında 12.850 BTC çıkardı.
Daha önce, Marathon Digital’in hisselerinin şirketin S&P SmallCap 600 endeksine dahil edilmesinin ardından %18 arttığını bildirmiştik.