Marathon’un BTC Madenciliği, Finlandiya’daki Bir Şehri Isıtıyor

Bitcoin madenciliği, dünyadaki en büyük BTC madenciliği şirketinin yeni projesi sayesinde Finlandiya’daki bir şehri ısıtıyor.

Marathon Digital Holdings, madencilikten elde edilen ısıyı kullanarak 11.000’den fazla kişinin evlerini ısıtan bir pilot proje başlattı.

2 megavatlık pilot proje, Satakunta bölgesinde gerçekleştiriliyor ve 20 Haziran’da X’te yapılan bir duyuruda açıklandı:

“Finlandiya’da, dijital varlık hesaplamalarından elde edilen geri dönüştürülmüş ısı ile 11.000 kişilik bir topluluğu ısıtmak için 2 megavatlık bir pilot proje başlattık.”

Finlandiya’daki BTC madencilik pilot projesi. Kaynak: Marathon Digital

Finlandiya’da bulunan tesis, Marathon’un Euro Bölgesi’ndeki ilk merkezi ısıtma pilot projesi olacak.

Bitcoin madenciliği — geleceğin yenilenebilir ısı kaynağı mı?

Yeni Marathon tesisinde, merkezi ısıtma olarak adlandırılan bir yöntem kullanılmaktadır; bu yöntemde merkezi olarak ısıtılan su, evlerin ısıtılması için yeraltı boru ağı üzerinden dağıtılmaktadır. Bu, Bitcoin madenciliği tesislerinin önemli miktarda fazla ısı ürettiği için evleri ısıtmak için umut verici bir yöntem olabilir.

Marathon, 5,84 milyar doları aşan piyasa değeri ile dünyanın en büyük Bitcoin madenciliği şirketidir ve bu, ikinci en büyük şirket olan CleanSpark’ın 4,36 milyar dolarlık piyasa değerine göre %33 daha fazladır.

En büyük 10 BTC madencilik şirketi. Kaynak: CompaniesMarketCap.

Daha küçük ölçeklerde bazı şirketler, Bitcoin madenciliğine dayalı yerel ısıtma sistemleri oluşturmak için çalışmalar yürütmektedir. En popüler çözümlerden bazıları, “tak-çalıştır” prensibiyle çalışan ve 10 TH/s hızında Bitcoin madenciliği yaparken aynı zamanda havayı ısıtan ve temizleyen Heatbit gibi cihazlardır.

BTC madencilerinin gelir akışını artırır mı?

Bitcoin madencileri, 2024’te blok ödülünün 6,25 BTC’den 3,125 BTC’ye yarı yarıya azalmasından sonra gelirlerini artırmanın yollarını arıyorlar. Video duyurusunda, Marathon’un uzun süredir Bitcoin madenciliği ve veri merkezlerinden elde edilen ısının monetizasyonu üzerine çalışmalar yaptığı açıklandı:

“Bu pilot proje, Marathon’un yeni gelir kaynakları ve dijital varlık hesaplamaları için sıfır enerji maliyeti hedefleyen stratejik yaklaşımlar geliştirme çabasındaki yenilikçi bir testidir ve aynı zamanda dünya enerjisini dönüştürmeye yönelik yeni çözümler sunmaktadır.”

Bitcoin madenciliğinden elde edilen fazla ısının satışı, dünya genelinde 11’den fazla madencilik tesisi işleten ve Bitcoin ağının hash oranının %4,8’ini kontrol eden Marathon için önemli bir finansal kurtarma halatı olabilir.