Mastercard, blockchain programına 5 startup’ı dahil etti

 

Mastercard, blockchain ve dijital varlıklar programına beş yenilikçi girişimin eklendiğini duyurdu.

Seçilen girişimler, dijital ödemelerin sınırlarını zorlayarak blockchain uygulamaları oluşturmak ve geliştirmek için Mastercard ile işbirliği yapacak.

 

Mastercard kripto para birimlerinin benimsenmesini teşvik ediyor

 

Girişim, Mastercard’ın güvenli ve verimli işlemler için blockchain teknolojisini kullanma konusundaki kararlılığının altını çiziyor. Seçilen girişimler varlık tokenizasyonu, merkezi olmayan finans (DeFi) ve dijital kimlik doğrulama gibi çeşitli projeler üzerinde çalışacak. Mastercard onlara küresel ağına erişim, uzman mentorluğu ve teknoloji altyapısı da dahil olmak üzere kapsamlı kaynaklar sağlayacak.

Mastercard yaptığı açıklamada, “Mastercard’ın ödemelerde yenilik yapma ve küresel kart tabanlı ödeme ağı oluşturma konusundaki deneyimi, şirketin bu ekosistemleri ve startup’ları birbirine bağlaması, yeni çözümler yaratması ve dijital ticareti geliştirmesi için benzersiz bir konuma sahip” dedi.

Mastercard, blockchain’i, dijital varlıkları ve Web3 çözümlerini geliştirmek için dünya çapındaki startuplarla ortaklık kuruyor. Ödeme devi, Start Path programı aracılığıyla gelecek vaat eden şirketlere dört aylık bir süre boyunca işbirliği fırsatları ve özelleştirilmiş eğitim sunuyor. Start Path programı 2014’ten bu yana 54 ülkeden 400’den fazla startup’ı destekledi.

En son grup beş yenilikçi şirketi içeriyordu. Fransa merkezli Kulipa, yeni nesil kripto para birimi ödeme kartlarını çıkarıyor. İngiltere merkezli Parfin, finansal kurumların blockchain teknolojisini uygulamalarına yardımcı olmak için kurumsal düzeyde yazılım ürünleri geliştiriyor. Singapur merkezli Peaq, araçları ve cihazları kullanan gerçek dünya uygulamaları için blockchain altyapısı sağlıyor.

ABD merkezli Triangle, sürdürülebilirlik konusunda uzmanlaşarak iklim verilerini finansal verilerle birleştiren bir veri platformu sunuyor. Son olarak Belçikalı Venly, geliştiriciler ve işletmeler için blockchain entegrasyonunu kolaylaştırarak endüstrinin büyümesini ve dijital dönüşümü destekliyor.

Kulipa’nın kurucusu Axel Kateland, “Mastercard Start Path ile kripto para birimlerinin kitlesel olarak benimsenmesini sağlamanın yeni yollarını bulmayı ve uygun küresel stablecoin ödemeleri yoluyla finansal katılımı genişletmeyi hedefliyoruz” dedi.

Mastercard’ın girişimi, şirketin finans sektöründe büyüme ve dönüşümü desteklemek için blockchain ve dijital teknolojilerde inovasyonu teşvik etme konusundaki kararlılığının altını çiziyor.