McKinsey & Co: Tokenize Edilmiş Varlık Pazarı 20 Trilyon Dolara Ulaşabilir

Uzmanlar, uluslararası danışmanlık firması McKinsey & Co’nun, 2030 yılına kadar tokenize edilmiş varlık pazarının 20 trilyon dolarlık bir seviyeye ulaşabileceği konusunda öngörüde bulundular. McKinsey’nin tahminleri, Bernstein analistlerinin yakın zamanda pazarın 2028 yılına kadar 50 trilyon dolara ulaşabileceğini öngören daha iyimser tahminlerine göre daha muhafazakâr kaldı.

McKinsey analistleri, orta vadede finansal piyasanın tokenize edilmiş varlıklarının toplam hacminin 20 trilyon dolara ulaşmasının pek olası olmadığını belirtiyorlar. Pazarın büyümesi, finansal araçların yeterince gelişmemiş olması, mevzuattaki boşluklar ve düzenleyici problemler ile büyük kurumsal yatırımcıların bu varlık biçimini kabul etmeye hazır olmamaları gibi bir dizi önemli faktörle sınırlı olacak.

Bununla birlikte, McKinsey & Company, tokenize edilmiş varlık pazarının genel gelişim potansiyelini olumlu değerlendiriyor. Bunun nedeni, geleneksel kredi-finans ve yatırım şirketlerinin, başarılı bir şekilde rekabet edebilmek ve teknolojik değişim hızına ayak uydurmak için yeni ürünler geliştirmek zorunda kalacak olmaları.

Örneğin, McKinsey’nin verilerine göre, yalnızca 2023 yılında finansal piyasada geleneksel finansal araçların tokenize edilmesine yönelik 500’den fazla yeni platform ortaya çıktı.

Daha önce, Citibank’ın finansal grubu uzmanları, 2030 yılına kadar tokenize edilmiş varlık pazarının 80 kat büyüyerek 4 trilyon dolardan 5 trilyon dolara kadar ulaşabileceğini öngörmüştü.