Medya: Elon Musk’ın xAI Şirketi, “Hesaplama Gigafabrikası” Adında Bir AI Süper Bilgisayar Yapacak

 

  • Elon Musk, xAI’nin 2025 sonbaharında Grok sohbet botunun bir sonraki sürümünü çalıştırmak için bir süper bilgisayar başlatacağını duyurdu.
  • Medya kaynaklarına göre, “Hesaplama Gigafabrikası” olarak adlandırılan bu makine, on binlerce Nvidia H100 çipini içerecek.

Milyarder Elon Musk, AI girişimi xAI’nin, gelecekteki geliştirilmiş Grok sohbet botu sürümünü çalıştırmak için bir süper bilgisayar inşa etmeyi planladığını yatırımcılara bildirdi. The Information’a göre, “Hesaplama Gigafabrikası” adlı bu makinenin 2025 sonbaharında başlatılması planlanıyor.

Raporlara göre, cihaz on binlerce Nvidia H100 grafik işlemcisinden oluşacak. Geliştirme maliyeti “milyarlarca dolar” olarak tahmin ediliyor.

Ayrıca, xAI’nin “Hesaplama Gigafabrikası”nı oluştururken Oracle şirketiyle işbirliği yapabileceği belirtildi.

Musk, Grok 2’yi eğitmek için yaklaşık 20.000 Nvidia H100 çipine ihtiyaç duyulduğunu belirtmişti. Üçüncü ve gelecekteki sürümlerinin en az 100.000 GPU kullanacağını öngörüyor.

The Information’a göre, milyarder ayrıca yatırımcılara, planlanan grafik işlemci kümesinin, xAI’nin rakiplerinin kullandıklarından en az dört kat daha büyük olacağını söyledi.

Şu anda Grok 1.5 modeli, metin ve görsel bilgileri işleyebiliyor. Şirket, algoritmayı Nisan 2024’te piyasaya sürdü.

Daha önce, X sosyal ağı, platformdaki haber özetleri ve diğer güncel konuları oluşturmak için Grok’un AI modelini kullanmıştı.