Medya: Enerji Tarifelerindeki Artış, Paraguay’ı Bitcoin Madencilerinden Yoksun Bırakacak

Bitcoin.com’un haberine göre, Paraguay’da birinci kripto para biriminin madencileri için enerji tarifelerindeki %14’lük son artış, ülkedeki madencilik projelerinin geri çekilmesine neden oluyor.

Sektör içindeki kaynaklara göre, şirketler alternatif olarak komşu ülkeler Arjantin ve Brezilya’yı değerlendiriyorlar. Bu projelerden biri, iki ülke temsilcilerinin serbest ekonomik bölge Zapala’daki ortak girişimidir.

Zapala Mining ve Patagonia 360, Arjantin’in en büyük petrol sahalarından biri olan Vaca Muerta’nın sunduğu fırsatlardan yararlanmaya çalışıyor.

Proje, Ekim 2023’te 8 MW güçle başladı ve 2026 yılına kadar 200 MW’a ulaşmayı hedefliyor.

Paraguay Dijital Teknolojiler Odası Başkanı Fernando Arriola, sektörün bazı şirketlerinin Arjantin’e taşınmak için belgeleri sunduğunu itiraf etti.

Arriola, komşu ülkedeki enerji tarifelerinin “daha avantajlı” olması nedeniyle en az altı şirketin göç ettiğini belirtti. Ayrıca, ekipman taşınmasındaki zorlukların bu süreci belli ölçüde yavaşlattığına dikkat çekti.

Önümüzdeki altı ay içinde [madencilerin] Paraguay’dan Arjantin ve Brezilya’ya göç edeceğini kesinlikle öngörüyorum,” dedi.

Nisan ayında, Paraguaylı milletvekilleri ülkede madenciliği geçici olarak yasaklamayı önerdiler. Girişim destek bulamadı, ancak Hashlabs Mining, böyle bir adımın sektördeki oyunculardan yıllık 200 milyon dolardan fazla yatırım kaybına yol açacağını değerlendirdi.

Hatırlatmak gerekirse, Mart ayında ABD şirketi Giga Energy, Vaca Muerta’da meşale gazıyla Bitcoin madenciliğine başladı.