Medya: Google ve Meta, Hollywood’a yapay zeka eğitimi için “milyonlarca” teklif etti

 

  • Basında çıkan haberlere göre Alphabet ve Meta şirketleri, içeriklerini kullanarak yapay zekayı eğitmek için Hollywood stüdyolarına “on milyonlarca dolar” teklif etti.
  • Netflix ve Disney, modellerin kendi materyallerine göre eğitilmesine izin vermedi ve Warner Brothers Discovery, bazı programları lisanslamaya hazır olduğunu duyurdu.

Alphabet (Google’ın ana şirketi) ve Meta, AI video oluşturucularını geliştirmek amacıyla içerik lisanslamak için büyük Hollywood stüdyolarıyla görüşmelerde bulunuyor. Bloomberg, teknoloji devlerinin işbirliği için “on milyonlarca dolar” teklif ettiğini yazıyor.

Yayına göre Netflix ve Disney “içeriklerini lisanslamak istemiyorlar” ancak “başka tür ortaklıklarla ilgilendiklerini ifade ettiler.”

Medyanın edindiği bilgiye göre Warner Brothers Discovery, yapay zeka eğitimi için “bazı programlarını sağlamaya hazır” olduğunu duyurdu.

Her iki şirket de yapay zekayı kullanarak metin komutlarına dayalı videolar oluşturmaya yönelik teknolojiler geliştiriyor.

Google yakın zamanda yapay zeka aracı Veo’yu tanıttı ve tanıtımı için Amerikalı ünlü Donald Glover’ı görevlendirdi.

 

 

Meta ayrıca Make-A-Video metinden metne video oluşturucuyu da geliştirir.
Birçok film yapımcısı gibi Hollywood stüdyoları da yapımlarında zaten yapay zeka kullanıyor. Örneğin yönetmen Robert Zemeckis, yakında vizyona girecek Here filminde Tom Hanks, Robin Wright ve diğer aktörlerin yaşını azaltmak için yapay zekayı kullandı.

Ancak Bloomberg’in belirttiği gibi Hollywood yöneticileri, Alphabet ve Meta ile yapılan içerik lisanslama görüşmelerinin stüdyolar ve yaratıcı ortakları arasında gerginliğe yol açabileceğinden korkuyor.

Aktris Scarlett Johansson’un yakın zamanda OpenAI’yi kendi sesini yapay zeka için kopyalamakla suçladığını hatırlayın.