Medya: Kripto Borsası BitFlyer, FTX Japan’ı Satın Alıyor

Japon şirketi BitFlyer, FTX’nin Japonya’daki yan kuruluşunu satın almak için görüşmelerde bulunuyor. Anlaşmanın tam tutarı bilinmiyor, ancak medya kaynakları on milyonlarca dolardan bahsediyor. Sam Bankman-Fried’in borsası, fintech şirketi Liquid Group’u satın aldıktan sonra FTX Japan’ı başlatmıştı.

Kripto para borsası BitFlyer, iflas eden şirket FTX’nin Japonya yan kuruluşunu satın almayı planlıyor, diye bildirdi Nikkei. Tarafların görüşmelerinin son aşamasında olduğu belirtiliyor.

Mevcut bilgilere göre, BitFlyer yönetimi, FTX Japan’ın faaliyet alanını kripto varlık ticaretinden müşteri depo hizmetlerine değiştirmeyi planlıyor. Bu sırada odak noktası kurumsal piyasa oyuncuları ile etkileşim olacak.

FTX Japan, 2022 yılında Japon pazarına girdi. Bu, girişimci Sam Bankman-Fried (SBF) tarafından kurulan borsanın yerel fintech şirketi Liquid Group’u satın almasının ardından gerçekleşti.

Japonya yan kuruluşunun başlatılmasından birkaç ay sonra, FTX iflas başvurusunda bulundu. ABD yetkilileri SBF’yi milyarlarca dolarlık dolandırıcılıkla suçladı ve mahkeme girişimciyi 25 yıl hapis cezasına çarptırdı.

FTX Japan ve alacaklıları da kripto para borsasının çöküşünden etkilendi. Sonuç olarak şirket, kullanıcı varlıklarını geçici olarak dondurdu, ancak 2023 yılında müşterilere fonlarını iade etti. Şirket temsilcileri defalarca FTX Japan’ın SBF’nin dolandırıcılık eylemleri ile hiçbir ilgisi olmadığını vurguladı.

BitFlyer ile yapılan anlaşmanın tutarı açıklanmadı, ancak yerel medya kaynakları bunun on milyonlarca dolardan bahsediyor.

Daha önce, mahkemenin eski FTX Digital Markets başkanı Ryan Salame’yi yasadışı siyasi bağışlar yapma ve yasadışı para transferi işini organize etme amacıyla komplo kurma suçundan 7,5 yıl hapis cezasına çarptırdığı haberi geldi. Salame, suçunu kabul etti.