Medya: NYSE 24 saatlik varlık ticareti olasılığını araştırıyor

New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) 24 saatlik operasyona geçmeyi düşünüyor. Financial Times’a göre bazı piyasa katılımcıları böyle bir girişimi destekledi.
NYSE Araştırma Departmanı tarafından yakın zamanda yürütülen bir anket, 7/24 hisse senedi ticaretinin fizibilitesini inceledi. Bir hatırlatma olarak, New York Menkul Kıymetler Borsası haftanın beş günü sabah 9:30’dan akşam 16:00’ya kadar açıktır.

Borsa, kripto para birimleri ve diğer dijital varlıkların ticaretinin günün her saatinde yapılması nedeniyle görüş toplamaya başladı. Ayrıca Robinhood Markets ve Interactive Brokers’ın da aralarında bulunduğu bir dizi perakende broker, hafta içi hisse senetlerine 24 saat erişim imkanı sunuyor. Borsaların kapalı olduğu dönemlerde işlemler platformlar içerisinde veya tezgah üstü platformlarda gerçekleştirilmektedir.

“Pandemiden sonra dünya değişti ve günün her saatinde kripto para ticareti yapılabiliyor. Artık herkes bir gecede işlem yapabilecek altyapıya ve desteğe sahip,” dedi tezgah üstü platform Blue Ocean’ın CEO’su.

Brokerlardan biri 24 saatlik ticaret talebini doğruladı. Ancak geceleri ticaretin oldukça düşük likiditesine dikkat çekti.

Uzman, bu modda çalışmak için uygun personel seviyesinin sağlanması gerektiği konusunda uyardı. Ayrıca tezgah üstü platformlar ve kripto borsalarından farklı olarak NYSE’nin faaliyetleri doğrudan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından kontrol edilmektedir.

Financial Times, bu nedenle, borsanın çalışma şekli de dahil olmak üzere kurallarda yapılacak herhangi bir değişikliğin düzenleyicinin onayını gerektirdiğini belirtti.

1792 yılında kurulan NYSE’nin işlem hacmi ve kapitalizasyon açısından dünyanın en büyük borsası olduğunu belirtmek gerekir. Üzerinde 4.000’den fazla şirketin menkul kıymetlerinin listelendiği bilinmektedir.

Daha önce Londra Menkul Kıymetler Borsası’nın (LSE) Mayıs 2024’te Bitcoin ve Ethereum için borsada işlem gören tahvil (ETN) ticaretine başlayacağını bildirmiştik.