Medya: OneCoin Dolandırıcılığı Kraliçesi Öldürülmüş Olabilir

OneCoin adlı kripto para dolandırıcılığıyla tanınan ve “kripto kraliçesi” olarak bilinen Ruja Ignatova’nın ölmüş olabileceği iddia ediliyor. Son birkaç yıldır, BBC Eye Investigations ve Panorama gazetecileri Ignatova’nın akıbetini araştırıyor. Yakın zamanda, Ruja Ignatova’nın güvenliğinden sorumlu kişiye ulaştılar.

“Kripto Kraliçesi” ve Gizemli Koruması

OneCoin hikayesinin kilit figürlerinden biri olan Hristoforos Nikos Amanatidis, yani bilinen adıyla Taki, Ignatova’nın koruması olarak tanınıyordu. Ancak BBC gazetecilerinin ortaya çıkardığı bilgilere göre, Taki Bulgaristan’da organize suç ve uyuşturucu ticareti ile bağlantılı etkili bir suç lideri. Araştırmalara göre, Ignatova Taki’nin emriyle öldürülmüş olabilir. Bu iddiayı destekleyen Europol belgeleri ve birkaç kaynağın tanıklıkları da bulunuyor.

Güvenlik ve Uyuşturucu Bağlantısı

BBC’ye konuşan Richard Reinhardt, Ignatova’nın güvenliğinden sorumlu kişinin büyük bir uyuşturucu taciri olduğunu belirtti. Europol belgelerine göre, 2017’de kaybolmadan önce Ignatova ile Taki arasında bağlantı kuruldu. Polis, Taki’nin OneCoin’i uyuşturucu ticaretinden elde edilen paraları aklamak için kullandığını düşünüyor.

Cinayet ve Komplo Teorileri

2022’de Bulgar araştırmacı gazeteci Dimitar Stoyanov, Ignatova ile ilgili bir polis raporuna erişti. Bu raporda, Ignatova’nın öldürüldüğü belirtiliyordu. Rapora göre, Taki’nin eşinin sarhoş kardeşi, Ignatova’nın cesedinin 2018 sonunda İyon Denizi’ne atıldığını polise itiraf etti.

 

Medya: OneCoin Dolandırıcılığı Kraliçesi Öldürülmüş Olabilir

 

FBI’ın Ruja Ignatova için başlattığı insan avı duyurusu. Kaynak: FBI

 

En Çok Aranan Suçlu

OneCoin projesi 2014 yılında ortaya çıktı ve devrim niteliğinde bir finansal çözüm olarak lanse edildi. Ancak, bu “devrim” bir dolandırıcılık olarak sonuçlandı. Ekim 2017’de Almanya ve ABD güvenlik güçleri Ignatova’yı büyük mali dolandırıcılık suçlamasıyla neredeyse yakaladı. Ancak, Ignatova kaçmayı başardı ve Sofya’dan Atina’ya yapılan sabah uçuşundan sonra bir daha görülemedi.

Europol ve FBI’ın Listesinde

Şu anda Ignatova, FBI’ın en çok aranan 10 suçlusu arasında yer alıyor. Onun yakalanmasına yol açacak bilgi için FBI, 100 bin dolara kadar ödül teklif ediyor. Ayrıca, Ignatova Europol’un en çok aranan suçlusu olarak da listeleniyor.

Bu olay, kripto para dünyasında büyük bir yankı uyandırdı ve Ignatova’nın akıbeti hala bir sır olarak kalmaya devam ediyor.