Medya: zkSync Haziran Ayında Airdrop Planladı

 

EVM-uyumlu ikinci katman çözümü zkSync’i geliştiren Matter Labs şirketi, bu hafta TGE’yi (Token Generation Event) gerçekleştirmeyi planlıyor. The Block’un bilgili kaynaklara dayandırdığı haberine göre, token lansmanı ve airdrop, TGE’den sonraki 30 gün içinde yapılacak. Yeni varlığın toplam arzı 21 milyar token olacak.

Varlık dağıtımı 13 Haziran’da planlandı. Şirket, airdrop’un 26 Haziran’da planlanan Blast etkinliğinden önce gerçekleşeceğini vurguladı.

Bir kaynağa göre, zkSync, tokenı için ZK kısaltmasını kullanmak istiyor. Ancak Polyhedra Network bu kısaltma için hak iddia ettiğinden bazı sorunlar ortaya çıktı.

“Şu anda zkSync, merkezsizleşme sürecinde. Şu ana kadar henüz belirli planlar oluşturulmadı,” diye belirtti Matter Labs temsilcisi The Block ile yaptığı konuşmada. Geçen hafta proje, Haziran sonunda token lansmanı ve dağıtımına işaret etmiş ve merkezsizleşmeyi hızlandıracak bir güncellemenin yakında yayınlanacağını duyurmuştu.

“Yaklaşan v24 sürümü, ağın yönetimini topluluğa devretmeden önce gerekli olan son planlanmış protokol güncellemesidir,” dedi şirket temsilcileri. “Eksik kalan diğer parçalar Haziran sonuna kadar hazır olmalıdır.”

zkSync, Ethereum blok zinciri üzerinde inşa edilmiş ZK-rollup tabanlı bir ikinci katman (L2) çözümüdür. Bu çözüm, sıfır bilgi ispatı (zero-knowledge proof, ZKP) ve Ethereum Sanal Makinesi (EVM) yeteneklerini birleştirerek akıllı sözleşmelerin ölçeklenmesini sağlar.

Bu birleşim, L1 güvenliğini kullanarak hızlı, ucuz ve gizli işlemler sağlar. zkSync’in teknik özellikleri, saniyede 2000 işlem (TPS) kapasitesine ulaşmayı mümkün kılmaktadır.

CryptoRank’a göre, proje toplamda 258 milyon dolar girişim sermayesi fonu topladı. Yatırımcılar arasında Andreessen Horowitz, DragonFly Capital ve Placeholder Ventures bulunmaktadır.

Daha önce Vitalik Buterin, ZK-rollup’ları Ethereum’un ölçeklenmesi için en önemli teknoloji olarak nitelendirmişti.