Memcoin Çılgınlığı Solana Ara Verdi: Memcoinlere Artan İlgi Endişe Nedeni Olmalı mı?

Bir haftadan kısa bir süre içinde kripto para piyasalarında her iki yönde de aşırı fiyat hareketleri görüldü. Bitcoin fiyatı 66.000 doların altına düştü ve şu anda 65.000 dolar destek seviyesinde kalmaya çalışıyor, bu da düzeltme aşamasının henüz bitmediğini gösteriyor. Bu, piyasa katılımcıları arasında önemli bir “FUD” faktörünü tetiklemiş olabilir; bu da memecoin çılgınlığını, özellikle de Solana tabanlı memecoinleri büyük ölçüde etkileyecektir.

1 milyar dolardan fazla para toplayan BOME’un piyasa değeri yaklaşık %50 düşerken, onu %22 düşüşle dogwifhat ve yaklaşık %20 düşüşle Bonk takip etti. Ek olarak, Potato (POTATO) ve SNAP ($NAP) gibi 7 günlük geçmişi olmayan diğer SOL tabanlı tokenler sırasıyla %87 ve %73 düşüşle kaybedenler listesinin başında yer aldı. Bu da içeridekilerin veya erkenci kuşların perakendecileri terk ettiğini gösteriyor.

Bunu “memecoin çılgınlığının” sonu olarak mı görmeliyiz, yoksa daha fazlası mı gelecek?  Coingecko verileri, Solana tabanlı yeni bir memecoin olan Slerf’in (SLERF) diğer tokenler katledilirken neredeyse %50 oranında hızla arttığını gösteriyor.

Solana’da yeni bir memecoin olan Slerf, yalnızca birkaç saat içinde 500 milyon dolarlık piyasa değerine ulaştı. İlginç bir şekilde, 24 saatlik hacim, 3 milyar doların üzerindeki diğer tüm SOL tabanlı memecoin’ler arasında en yüksek hacimdir;  ancak DOGE, SHIB ve PEPE gibi popüler memecoinler rekora ulaşamadı. Bu nedenle, yeni basılan memcoin’lere yönelik artan “heyecan”, CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju da dahil olmak üzere birçok kişi arasında endişeye neden oldu.

Şirketin kurucusu, memcoinlerin artan popülaritesinden duyduğu derin endişeyi dile getirdi. CEO, bu tür memecoinlerin, sektörü ilerletmek için meşru ürünler yaratan çalışkan projeleri gölgede bırakarak “kripto endüstrisine zarar verdiğine” inanıyor.  Dahası, mevcut “memecoin çılgınlığını” 2018’deki popüler “ICO artışı” ile karşılaştırıyor ve kolay paranın tüm sektörün ilerlemesini teşvik edemeyeceğini söylüyor.