MicroStrategy’nin sermayesi 31 milyar doları aştı

Dünyanın en büyük Bitcoin halka açık sahiplerinden biri olan Amerikan yazılım şirketi de hisse fiyatlarında artış gördü. 2024 yılının başından bu yana artış %200 oldu ve hisseler 1.880 dolar civarında işlem görüyor.

MicroStrategy’nin 11-18 Mart arasındaki dönemde toplam 623 milyon dolar karşılığında 9.245 BTC daha satın aldığını hatırlatalım. Son verilere göre şirketin bilançosunda toplam 7,53 milyar dolar değerinde 214.246 BTC bulunuyor. Ortalama 35.160 $ fiyatla satın alındı. Bu, küresel kripto para piyasasında mevcut tüm bitcoin arzının %1’idir. Şirket, ilk kripto para birimini satın almak için daha önce yerleştirilmiş ve 2031’de vadesi dolacak dönüştürülebilir tahvillerden elde edilen karı kullandı.

Daha önce MicroStrategy CEO’su ve kurucu ortağı Michael Saylor, Bitcoin’in “altın yiyeceğini” çünkü BTC’nin, doğal dezavantajları olmadan değerli metalin avantajlarına sahip olduğunu söylemişti. Spot Bitcoin ETF’lerinin Amerika Birleşik Devletleri’nde onaylanmasının ardından ilk kripto para biriminin çeşitli yatırım ürünlerinde baskın bir varlık haline gelme fırsatına sahip olduğuna inanıyor.