Nandalal Weerasinghe: “Sri Lanka Halkı Kripto Varlıklara Yatırım Yapmamalı”

 

Sri Lanka Merkez Bankası Başkanı, yatırımcılar tarafından kripto paraların kullanılması ve dijital varlıkların net düzenlemelerinin olmaması konusundaki endişelerini dile getirdi.
Nandalal Weerasinghe, ülkede kripto paraların avantajları ve riskleri üzerine tartışmaların devam ettiğini ve en etkili düzenleme araçları hakkında da görüşmelerin sürdüğünü belirtti. Bazı yargı bölgelerinde kripto paralar ayrı bir varlık sınıfı olarak kabul edilmiş olsa da, bu varlıkların aşırı dalgalanma göstermesinin karakteristik olduğunu vurguladı.

“Kripto paralar çok riskli, uygun bir düzenleme ve denetim altında değiller. O zaman, ülke vatandaşlarının aşırı dalgalı varlıklara yatırım yapması gerekiyor mu?” diye sordu Merkez Bankası Başkanı.

Merkez Bankası Başkanı, kripto paraların izin verilmesi veya yasaklanması konusundaki son sözün hükümette olduğunu belirtti. Daha önce, Sri Lanka Cumhurbaşkanı Ranil Wickremesinghe, kripto paraların özellikle gençler arasında büyük talep gördüğünü ve yetkililerden ekonomik kalkınma adına sektördeki düzenlemeleri gevşetmelerini istediklerini söylemişti. Ancak Weerasinghe, kripto endüstrisinin denetiminin sıkı olması gerektiğini ve yetkilerin Sri Lanka Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) verilmesi gerektiğini düşünüyor. Bu, piyasanın şeffaflığını sağlayacak ve kripto paralar aracılığıyla kara para aklamayı önleyecektir, diye ekledi.

Yılın başında Sri Lanka Merkez Bankası, kendi dijital para birimini (CBDC) başlatma olasılığını araştırmaya hazır olduğunu ifade etti. Devlet destekli stabil coin’in uygulanması, vatandaşların bankacılık hizmetlerine erişimini artıracak ve nakit paraya alternatif sunacaktır.