New York Yetkilileri Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcıları için Gereksinimleri Sıkılaştırdı

Güncellenmiş Direktifler

Güncellenmiş direktiflere göre, Sanal Varlık Borsa İşletmecileri (VCE), müşterilerle telefon ve e-posta yoluyla iletişim kurarken katı kurallara uymak zorundadır, böylece müşteriler sorunlarını hızlı bir şekilde çözebilirler. Şeffaflığı sağlamak için VCE, web sitelerinde hizmet kurallarının açıkça açıklanması gereken bir sıkça sorulan sorular (SSS) bölümü bulundurmak zorundadır. Bu bölüm, platformda hesabı olmayan kullanıcılar da dahil olmak üzere tüm kullanıcılara açık olmalıdır.

Veri Saklama ve Destek Hizmetleri

Şirketlerden, müşteri talepleri ve şikayetlerine dair verileri, ayrıca müşterilerin sorunlarının çözüm sürelerini saklamaları istenmektedir. Destek hizmetleri mesai saatlerinde erişilebilir olmalı, mesai saatleri dışında ise kullanıcıların sesli mesaj hizmetini kullanma imkanı bulunmalıdır. Elektronik mesajların alınması otomatik olarak teyit edilmeli ve müşterinin ne kadar sürede yanıt alacağına dair yaklaşık bir süre belirtilmelidir. Ayrıca, müşteriler yapay zeka (AI) ile mi yoksa bir şirket çalışanı ile mi etkileşimde bulundukları konusunda bilgilendirilmelidir.

NYDFS’nin Açıklaması

“Rehberimiz, dijital varlıklarla çalışan platformlar için gereksinimleri net bir şekilde ortaya koymaktadır. Amaç, müşteri deneyimlerini olumlu hale getirmektir. Bu, yalnızca tüketicilere değil, aynı zamanda şirketlere de fayda sağlayacaktır. İnsanlar, şikayetlerinin şeffaf ve zamanında çözülme hakkına sahip olmalıdır,” dedi NYDFS (New York Finansal Hizmetler Departmanı) Müdürü Adrienne Harris.

BitLicense ve Kripto Para Düzenlemeleri

NYDFS, dijital varlıklarla çalışan 32 şirkete BitLicense adı verilen çalışma izni vermiştir. Eylül 2023’te, NYDFS, yasal şirketler tarafından kullanımı önceden onaylanmış kripto paraların listesini azaltarak DOGE, XRP, LTC ve ETC’yi bu listeden çıkardı. Kasım ayında, düzenleyici kurum, dijital paraların listelenmesi ve delist edilmesi kurallarını sıkılaştırdı.