NFL oyuncusu Tom Brady, FTX’e yatırım yaptığı için eleştirildi

5 Mayıs 2024’te Ulusal Futbol Ligi (NFL) oyun kurucusu Tom Brady, Netflix televizyon programı The Roast’ın konusu oldu. Yaklaşık üç saat süren komedi bölümünde sporcuya yönelik, kripto para yatırımlarıyla ilgili olanlar da dahil olmak üzere pek çok şaka yapıldı.

Özellikle program sunucusu ve komedyen Kevin Hart, Brady ve eşi Gisele Bündchen’in FTX kripto para borsasında hisse satın aldığı zamanı hatırladı. Sporcu, 2021 yılında ticaret platformuna yatırım yaptı ve Decrypt’e göre kendisini “kripto para birimlerinin büyük bir destekçisi” olarak tanımladı.

Bundan sonra Tom ve Gisele, FTX borsasıyla ilgili bir dizi reklamda rol aldılar ve aynı zamanda platformun kurucusu ve şu anda hüküm giymiş CEO’su Sam Bankman-Fried ile çok sayıda kamuoyunun önünde göründüler.

FTX’in çöküşünden kısa bir süre önce futbolcu, FTT borsa tokenlarından 30 milyon dolarlık bir ücret aldı. Daha sonra bir grup yatırımcı ona ve diğer birçok ünlüye karşı dava açtı. İnsanları platformun hizmetlerini kullanmaya teşvik eden ve aynı zamanda kayıt dışı menkul kıymetlerin satışına aktif olarak katılan sahtekarlık planı oluşturmakla suçlandılar.

Komedi şovunun katılımcılarından biri olan Nikki Glaser, FTX’in tanıtımına katılımı ve başarısız yatırımları nedeniyle futbolcuyla alay etti:

“Tom Brady kripto para biriminde 30 milyon dolar kaybetti. Tom, buna nasıl kandın?

Komedyen Kevin Hart da Brady’ye “odadaki fil” adını verdi. Tipik olarak bu ifade, insanların görmezden gelmeye çalıştığı ciddi bir sorun olduğunda kullanılır.

Kendine ne sorduğunu biliyorum. Arkadaşlar neden Crypto.com borsasını kullanmadık? Hart, Tom’un hayranlarına artık onlara ne kadar borcu olduğunu hatırlatmayacağım” diye şaka yaptı.

Adil olmak gerekirse, Hart’ın dijital varlıklara yaptığı yatırımların pek başarılı sayılamayacağını belirtmekte fayda var. Komedyen yakın zamanda Bored Ape Yacht Club koleksiyonundaki misli olmayan tokenlerinden (NFT’ler) birini orijinal fiyatının %83’ü karşılığında sattı. Ayrıca, FLiK kripto projesiyle ilgili dolandırıcılık şüphesiyle 7 milyon dolarlık toplu davada da sanık oldu.

Bir diğer ünlü sporcu Shaquille O’Neal’in kasıtlı olarak avukatlarla temastan kaçındığını daha önce bildirmiştik. Ayrıca iflas eden kripto borsası FTX’in reklamlarında da yer aldı.