Nft ve Warcraft mekaniklerinin karşılaştırılması

World of Warcraft’ta, oyuncular için alışılmış bir durum olan ancak genelde oyun dışında pek bahsedilmeyen bir özellikten bahsedelim: “ruh bağlı” eşyalar. Bu eşyaları aldıktan sonra, onları başka bir oyuncuya ne aktarabilir ne de satabilirsiniz.

Oyunun en güçlü eşyalarının çoğu bu şekildedir ve genellikle zor bir görevin tamamlanmasını ya da çok güçlü bir canavarın yenilmesini gerektirir. Bu canavarları genellikle dörtten otuza kadar diğer oyuncunun yardımıyla yenmeniz gerekir. Yani, karakterinizi en iyi silah ve zırhlara sahip yapmak istiyorsanız, bu güçlü canavarları kendiniz yenmek zorundasınız.

World of Warcraft oyunundan ekran görüntüsü

Bu sistemin amacı oldukça açık: En iyi eşyalara ulaşmak için gerçekten zorlu görevleri yerine getirmeniz gerekiyor. Sadece basit canavarları günlerce öldürüp altın biriktirerek, bu eşyaları ejderhayı sizin için yenmiş başka oyunculardan satın alamazsınız.

Elbette, bu sistem mükemmel değil: Profesyonel bir ekibi para ile tutup ejderhayı sizin adınıza yendirebilir veya oyun dışı bir karakter satın alabilirsiniz. Ancak bu, her eşyanın bir fiyat etiketi olduğu bir oyun olmasından çok daha iyi bir deneyim sunar.

Ruh Bağlı NFT’ler Nasıl Olurdu?

Günümüzdeki NFT’ler, büyük çaplı çok oyunculu online oyunlardaki nadir ve efsanevi eşyalarla birçok benzer özelliği paylaşıyor. Sosyal bir değer taşıyorlar: Sahip olanlar bunları sergileyebilir ve kullanıcıların bunu yapmalarına yardımcı olmak için giderek daha fazla araç var. Çok yakın bir zamanda, Twitter, kullanıcıların profil resimlerinde NFT’lerini sergileyebilmelerini sağlayan bir entegrasyonu hayata geçirmeye başladı.

Peki, bu NFT’ler tam olarak neyi işaret ediyor? Şüphesiz cevapların bir kısmı, hangi NFT’leri edineceğini ve hangilerini satın alacağını bilmek gibi bir beceriyi içeriyor. Ancak NFT’lerin ticaret yapılabilir olması nedeniyle, cevabın büyük bir kısmı kaçınılmaz olarak NFT’lerin zenginliği işaret ettiği yönünde.

Ruh Bağlı NFT’ler Nasıl Olur?

Günümüz NFT’leri, büyük çok oyunculu online oyunlardaki nadir ve efsane eşyalarla birçok benzerlik gösteriyor. Sosyal bir değer ifade ediyorlar: Sahipleri bunları gururla gösterebilir ve kullanıcıların bunu daha kolay yapmaları için sürekli yeni araçlar çıkıyor. Yakın zamanda, Twitter kullanıcıların profil fotoğraflarında NFT’lerini sergileyebilmelerini sağlayan bir özellik sunmaya başladı.

Peki bu NFT’ler aslında ne anlatıyor? Kesinlikle, bir kısmı NFT’leri edinme ve hangi NFT’leri seçeceğini bilmek gibi bir yeteneği ifade ediyor. Ama NFT’lerin ticarete konu olabilmesi sebebiyle, bir diğer büyük cevap da NFT’lerin zenginlik göstergesi olduğu yönünde.

CryptoPunk'lar milyonlarca dolara satılıyor

Birisi size, X’i yaparak elde edilebilen bir NFT’ye sahip olduğunu gösterirse, bunu kendilerinin yapıp yapmadığını veya sadece bir başkasına X’i yaptırıp yaptırmadığını anlayamazsınız. Bazı durumlarda bu sorun teşkil etmez: Bir hayır kurumunu destekleyen bir NFT için, birisi bunu ikincil piyasadan satın aldığında, kendi fonlarını feda eder ve NFT’yi satın alma teşvikine katkıda bulunarak hayır kurumuna yardımcı olur; bu yüzden onlara karşı ayrımcılık yapmak için bir neden yoktur. Ve gerçekten de, sadece hayır kurumu destekleyen NFT’ler bile çok fazla iyilik sağlayabilir. Ama ya parayla ilgili olmayan ve gerçekten başka bir şeyi işaret etmeye çalışan NFT’ler yaratmak istiyorsak?

Bu konuda çalışan en iyi örnek belki de “katılım kanıtı protokolü” olan POAP’tır. POAP, projelerin alıcının kişisel olarak bir etkinliğe katıldığını temsil eden NFT’ler gönderebilmesi için bir standart sunar.

POAP Koleksiyonu

POAP, ruh bağlı olabilseydi çok daha iyi işleyecek bir NFT örneğidir. Birisi POAP’inize bakıyorsa, bir etkinliğe katıldığı için birine para ödeyip ödemediğinizle ilgilenmez. Onlar, kişisel olarak o etkinliğe sizin katılıp katılmadığınızı merak ederler. Sertifikaların (örneğin, sürücü belgeleri, üniversite diplomaları, yaş kanıtları) zincire konulması teklifleri benzer bir sorunla karşı karşıyadır: Koşulu kendisi karşılamayan birisi, koşulu karşılayan birisinden bir tane satın alabiliyorsa, bunlar çok daha az değerli olurdu.

Devredilebilir NFT’lerin kendi yerleri vardır ve sanatçıları ve hayır kurumlarını desteklemek için kendi başlarına gerçekten değerli olabilirler. Ancak, devredilemez NFT’lerin ne olabileceği konusunda büyük ve henüz yeterince keşfedilmemiş bir tasarım alanı da bulunmaktadır.

Ya yönetim hakları ruha bağlı olabilseydi?

Yönetim hakları ruh bağlı olsaydı ne olurdu? Bu konu hakkında defalarca yazdım, ama tekrarlamaya değer: Yönetim gücü kolayca devredilebilirse, yönetim mekanizmalarına çok kötü şeyler kolayca olabilir. Bunun iki temel nedeni var:

  • Eğer amaç, yönetim gücünün geniş bir şekilde dağıtılmasıysa, devredilebilirlik karşıt üretken çünkü yoğunlaşmış çıkarlar, yönetim haklarını başkalarından satın almak için daha muhtemeldir.
  • Eğer amaç, yönetim gücünün yetenekli kişilere gitmesiyse, devredilebilirlik karşıt üretken çünkü yönetim hakları, kararlı ama yeteneksiz olanlar tarafından satın alınmasını engelleyen bir şey yok.

“Atlar en az idare etmeye uygun olanlar, insanları idare etmeye en çok heveslidir” atasözünü ciddiye alırsanız, devredilebilirliğe şüpheyle yaklaşmalısınız çünkü devredilebilirlik, yönetim gücünü yönetimde değerli katkılar sağlama ihtimali en yüksek olan mütevazı insanlardan alıp, sorun çıkarma ihtimali en yüksek olan güç açlarına doğru akıtır.

Peki yönetim haklarını devredilemez yapmaya ne dersiniz? Bir CityDAO’da, gerçekten şehirde yaşayan insanlara daha fazla oy gücü gitmesini veya en azından demokratik olmasını ve büyük sayıda vatandaş NFT’si biriktiren balinaların aşırı etkisinden kaçınmasını sağlamaya ne dersiniz? DAO’nun blockchain protokollerinin yönetimi, yönetim gücünü katılıma bağlı kılabilecek bir yol bulabilir mi? Yine, bugün erişilmesi zor olan geniş ve verimli bir tasarım alanı açılıyor.

Devredilemezliği Pratikte Uygulamak

POAP, POAP’ların kendilerinin devredilebilirliğini engellememe yönünde teknik bir karar aldı. Bunun iyi sebepleri var: Kullanıcılar, tüm varlıklarını bir cüzdandan başka bir cüzdana güvenlik nedeniyle taşımak isteyebilirler ve “naif” bir şekilde uygulanan devredilemezliğin güvenliği zaten çok güçlü değildir çünkü kullanıcılar sadece NFT’yi tutan bir sarıcı hesap oluşturup sonra o hesabın sahipliğini satabilirler.

Ve gerçekten de, ekonomik bir gerekçe olduğunda POAP’ların sık sık satın alınıp satıldığı birçok durum oldu. Adidas, taraftarlarına öncelikli erişim sağlayabilecek bir POAP’ı ücretsiz olarak dağıttı. Ne oldu? Tabii ki, birçok POAP hızla en yüksek teklifi veren kişiye transfer edildi.

Deneklerden daha fazla transfer var

Bu sorunu çözmek için POAP ekibi, devredilemezliği önemseyen geliştiricilere kendi kontrollerini yapmalarını öneriyor: Güncel sahibin orijinal sahiple aynı adres olup olmadığını zincir üzerinde kontrol edebilir ve gerekli görüldükçe daha karmaşık kontroller ekleyebilirler. Bu, şimdilik daha geleceğe yönelik bir yaklaşım.

Bugün en sağlam şekilde devredilemez olan NFT belki de insanlık kanıtı onaylamasıdır. Teorik olarak, herkes transfer edilebilir sahipliği olan bir akıllı sözleşme hesabı ile bir insanlık kanıtı profili oluşturabilir ve sonra o hesabı satabilir. Ama insanlık kanıtı protokolü, orijinal sahibin bir profilin kaldırılmasını isteyen bir video yapmasına ve bir Kleros mahkemesinin videonun orijinal yaratıcıyla aynı kişiden gelip gelmediğine karar vermesine olanak tanıyan bir iptal özelliğine sahiptir. Profil başarıyla kaldırıldıktan sonra, yeni bir profil yapmak üzere yeniden başvurabilirler. Dolayısıyla, başkasının insanlık kanıtı profilini satın alırsanız, sahipliğiniz çok hızlı bir şekilde sizden alınabilir, bu da sahiplik transferlerini uygulanamaz hale getirir. İnsanlık kanıtı profilleri fiilen ruh bağlıdır ve üzerine inşa edilen altyapı, genel olarak zincir üzerindeki eşyaların belirli insanlara ruh bağlı olmasını sağlayabilir.

İnsanlık kanıtına dayanarak her şeyi sınırlamadan transfer edilebilirliği sınırlayabilir miyiz? Bu daha zor oluyor, ama bazı kullanım durumları için muhtemelen yeterli olan orta derecede güçlü yaklaşımlar var. Bir NFT’yi bir ENS ismine bağlamak, kullanıcıların ENS isimlerini aktarmaya istekli olmadıklarını varsayarsak, basit bir seçenektir. Şimdilik, muhtemelen göreceğimiz şey, farklı projelerin güvenlik ve kolaylık arasında farklı dengelemeler seçtiği transfer edilebilirliği sınırlama yaklaşımlarının bir spektrumu olacak.

Devredilemezlik ve Gizlilik

Devredilebilir varlıklar için kriptografik olarak güçlü bir gizlilik oldukça basit bir şekilde anlaşılabilir: Paranızı alırsınız, onları tornado.cash ya da benzeri bir platforma koyarsınız ve onları taze bir hesaba çekersiniz. Ancak, onları taze bir hesaba ya da hatta bir akıllı sözleşmeye taşıyamayacağınız ruh bağlı eşyalar için gizliliği nasıl ekleyebiliriz? İnsanlık kanıtı daha fazla benimsenmeye başlarsa, alternatifimizin tüm aktivitemizin doğrudan bir insan yüzüne zincir üzerinde haritalanması olduğu için, gizlilik daha da önemli hale gelir.

Şanslıyız ki, birkaç oldukça basit teknik seçenek mümkündür:

  • Eşyanın, (i) bir indeks, (ii) alıcı adresi ve (iii) alıcıya ait bir sırın hash’inden oluşan bir adreste saklanması. Sırrınızı bir arayüze açıklayabilirsiniz ve ardından sizin olan tüm olası eşyaları tarayabilir, ancak sırrınız olmayan hiç kimse hangi eşyaların sizin olduğunu göremez.
  • Bir sürü eşyanın hash’ini yayınlayın ve her alıcıya kendi Merkle dalını verin.
  • Bir akıllı sözleşmenin belirli bir türde bir eşyanız olup olmadığını kontrol etmesi gerekiyorsa, bir ZK-SNARK sağlayabilirsiniz.

Transferler zincir üzerinde yapılabilecektir; en basit teknik belki de eski eşyayı geçersiz kılan ve yeni eşyayı geçerli kılan bir fabrika sözleşmesini çağıran bir işlem olabilir, işlemin geçerli olduğunu kanıtlamak için bir ZK-SNARK kullanarak.

Gizlilik, bu tür bir ekosistemin iyi çalışmasının önemli bir parçasıdır. Bazı durumlarda, eşyanın temsil ettiği temel şey zaten kamusal olduğu için, gizlilik eklemeye çalışmanın bir anlamı yoktur. Ancak birçok başka durumda, kullanıcılar sahip oldukları her şeyi açıklamak istemez. Gelecekte, aşı olmak bir POAP haline gelirse, yapabileceğimiz en kötü şeylerden biri, POAP’ın herkesin görebileceği şekilde otomatik olarak ilan edildiği ve herkesin medikal kararını belirli bir sosyal çevrede neyin havalı görüneceğine göre etkilemek zorunda kaldığı bir sistem oluşturmaktır. Gizliliği tasarımın temel bir parçası olarak kabul etmek, bu kötü sonuçları önleyebilir ve harika bir şey yaratma şansımızı artırabilir.

Buradan Oraya

Günümüzdeki “web3” alanına yönelik yaygın eleştirilerden biri, her şeyin ne kadar para odaklı olduğudur. İnsanlar, büyük miktarlarda zenginliğin sahipliğini ve açıkça israfını kutlar, ve bu, bu eşyalar etrafında ortaya çıkan kültürün çekiciliğini ve uzun vadeli sürdürülebilirliğini sınırlar. Elbette, finansallaştırılmış NFT’lerin bile sağlayabileceği önemli faydalar vardır, örneğin aksi takdirde göz ardı edilecek sanatçılara ve hayır kurumlarına finansman sağlamak. Ancak, bu yaklaşımın sınırları vardır ve finansallaştırmanın ötesine geçmeye çalışmakta keşfedilmemiş çok fırsat var. Kripto alanındaki daha fazla eşyayı “ruh bağlı” yapmak, NFT’lerin sadece neyi karşılayabildiğiniz değil, kim olduğunuzun çok daha fazlasını temsil edebileceği alternatif bir yol olabilir.

Ancak, bunu yapmanın teknik zorlukları var ve transferleri sınırlama veya önleme arzusu ile şu ana kadar tüm standartların maksimum devredilebilirlik etrafında tasarlandığı bir blockchain ekosistemi arasında rahatsız edici bir “arayüz” var. Kullanıcıların ticaretini yapamayacağı (insanlık kanıtı profilleri gibi) veya yapmak istemediği (ENS isimleri gibi) “kimlik nesneleri”ne eşyaları bağlamak en umut verici yol gibi görünüyor, ama bu işlemi kullanımı kolay, özel ve güvenli hale getirme konusunda hala zorluklar var. Bu zorlukları düşünme ve çözme konusunda daha fazla çaba gerekiyor. Bunu başarabilirsek, blockchain’lerin sadece para hakkında olmadığı, işbirlikçi ve eğlenceli ekosistemlerin merkezinde olabileceği çok daha geniş bir kapı açılır.