Nisan ayından bu yana 1 milyondan fazla yeni token piyasaya sürüldü

 

1 Nisan ile 2024 Mayıs ortası arasında çeşitli blockchainlerde 1 milyondan fazla token oluşturuldu. Coinbase Direktörü Conor Grogan, kripto projelerinin yüksek etkinliğine dikkat çekti.

Sağlanan verilere göre Solana ağında nisan ayının başından bu yana çoğunluğu memcoin olmak üzere yaklaşık 640.000 coin basıldı. Yalnızca son 24 saat içinde bu blockchain üzerinde 6.000 yeni token yatırımcıların kullanımına sunuldu.

Bir buçuk ay içinde Ethereum’da 372.642 token oluşturuldu ve bunların %88’i Coinbase’in ikinci düzey Base ağında çalışıyor. Grogan, bu rakamın Ethereum ağındaki 2015’ten 2023’e kadar oluşturulan token sayısının yaklaşık iki katı olduğunu kaydetti.

Analitik platformu L2Beat’e göre, Base ağındaki kilitli toplam değer (TVL) 2024’ün başından bu yana %630 arttı. Bu blockchain üzerindeki aktivitedeki artış aynı zamanda memcoin sayısındaki artıştan da kaynaklanıyor. Bu arada uzmanlar, Base ağındaki her altıncı projenin dolandırıcılıkla ilişkili olduğu sonucuna vardı.

Grogan’ın yayını kripto topluluğunda bir tartışmaya yol açtı. Kullanıcılardan biri, yeni varlıkların piyasaya sürülmesiyle bağlantılı olarak ortaya çıkan riskleri hatırlattı. Dolandırıcılıktan elde edilen gelirlerin diğer “meşru” projeleri desteklemek için kullanılabileceğini söyledi.

Solana’nın kurucu ortağı Raj Gokal daha önce memcoin’lerin piyasaya sürülmesiyle ilgili projelerin geliştirilmesine destek vermişti.
Ayrıca Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, bu varlık sınıfını kullanmanın çeşitli seçeneklerinden bahsetti. Ona göre bunlar, blockchain üzerindeki çeşitli oyunlarda kullanılabileceği gibi hayır kurumlarına bağış toplamak için de kullanılabilir.