Norveç Yetkilileri Ronin’e 5,7 Milyon Dolar İade Etti

Norveç hükümeti, 2022 yılında Ronin ağının hacklenmesiyle ilgili olan 5,7 milyon dolarlık kripto parayı dondurup iade etti. “Norveç Ekonomik ve Çevresel Suçlarla Mücadele Ulusal Kurumu (Økokrim), Ronin köprüsüne yapılan saldırı sonucu çalınan bu miktarı başarıyla ele geçirdi,” diye yazdı Sky Mavis temsilcileri platform X’te.

Web3 oyunu Axie Infinity’nin yaratıcıları, tüm varlıkların geri kazanılması için kolluk kuvvetleri, avukatlar, muhasebeciler ve blok zinciri kriminalistik şirketlerinin koordineli çabalarının gerektiğini belirtti. Uzmanlara göre, yaklaşık %15’lik bir kısmı masrafları karşılamak için kullanılacakken, geri kalan kısmı Axie Infinity’nin hazinesine gidecek.

Toplulukların Axie ve Ronin için varlıkları izlemek ve geri almak konusundaki çabaları için özellikle Økokrim ve ABD’deki FBI’ya içten teşekkürlerimizi sunmak istiyoruz,” diye belirtti Sky Mavis temsilcileri.

Oyun geliştiricileri, şu anda kolluk kuvvetlerinin toplamda yaklaşık 40 milyon dolar değerinde kripto varlığı dondurduğunu doğruladı. Ancak bu varlıkların tamamen geri kazanılması zaman alacak. The Block veri paneline göre, Mart 2022’deki Ronin açığı, DeFi sektöründeki tarihin en büyük saldırısı olmaya devam ediyor.

Bu hack saldırısı, 600 milyon dolardan fazla varlığın kaybına neden oldu. Saldırının sorumluluğunu Kuzey Koreli siber suçlular Lazarus Grubu üstlendi. Aynı grup, Ocak 2023’te Harmony köprüsünü hackleyerek yaklaşık 100 milyon dolar çalmıştı.

Ronin olayı sırasında, Ronin ağındaki 9 doğrulayıcıdan 5’inin özel anahtarları ele geçirildi. Bu anahtarlar kontrol altına alındıktan sonra, saldırganlar yetki kazanarak köprüden kripto para çekmek için sahte işlemler gerçekleştirdi.